Większość pracowników stanowych już przeszła odpowiednie szkolenie z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego, ale po wejściu nowych przepisów w życie będą musieli to robić obowiązkowo każdego roku.
Gubernator Bruce Rauner, który podpisał ustawę w tej sprawie, podkreśla, że ataki hakerskie to jedno z większych zagrożeń dla bezpieczeństwa stanu.
„To bardzo ważne, bo w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z terrorystami, kryminalistami, którzy wykorzystują dostępną technologię, aby skrzywdzić ludzi poprzez uzyskanie dostępu do baz danych, kont i naszych danych” - powiedział.
Nad bezpieczeństwem cybernetycznym w Illinois czuwa stanowy departament ds. innowacji i technologii, którym kieruje Hardik Bhatt. „Stworzyliśmy tę inicjatywę, aby wyszkolić naszych pracowników i dać im narzędzia niezbędne w zapewnieniu bezpieczeństwa, dzięki czemu stają się oni pierwszą linią obrony” - tłumaczy. Kursy internetowe dla urzędników stanowych obejmują takie zagadnienia jak kradzież tożsamości, cyberwłamania do baz danych, czy wirusy komputerowe.
Kradzież tożsamości i naruszenie bezpieczeństwa danych osobistych to jedno z najczęściej zgłaszanych skarg konsumentów do biura prokurator generalnej stanu Illinois, Lisy Madigan. Kilkanaście lat temu dzięki staraniom Madigan w Illinois w życie weszło prawo, na mocy którego firmy mają obowiązek powiadamiać konsumentów w "odpowiednim czasie" o włamaniach do systemów komputerowych z danymi osobowymi.
Madigan chce jeszcze bardziej zaostrzyć to prawo, bo coraz więcej naszych personalnych danych trafia do sieci. Biorąc pod uwagę fakt, że Illinois znalazło się w pierwszej dziesiątce stanów, w których notowanych jest najwięcej przypadków kradzieży tożsamości, problemu nie można lekceważyć.
Za kradzież tożsamości uznaje się sytuację, gdy ktoś bezprawnie wejdzie w posiadanie naszych danych osobowych i wykorzysta je wbrew naszej woli, podszywając się pod nas. Przestępcy mogą wykorzystać nasze nazwisko, adres, numer Social Security (SSN), numer podatkowy (tax ID), numery kart kredytowych w różnych celach. Najczęściej chodzi o kradzież pieniędzy, ale nie tylko. Skradziona tożsamość może być wykorzystywana nawet przez kilka lat.
JT