----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

10 sierpnia 2023

Udostępnij znajomym:

Zabytkowy kościół św. Wojciecha w dzielnicy Pilsen otrzymał „wstępny status zabytku”. Zdecydowała o tym miejska komisja ds. Zabytków (CCL). Wnioskowali o to parafianie, bo nadanie pełnoprawnego statusu zabytku uchroni kościół przed wyburzeniem lub istotnymi zmianami architektonicznymi. Archidiecezja zamknęła świątynię w 2019 roku.

„…Komisja jest uprawniona do przeglądu WSZYSTKICH pozwoleń na budowę związanych z kościołem św. Wojciecha. Decyzja komisji jest pierwszym krokiem w historycznym procesie mającym na celu ochronę i zachowanie wartości kulturowych naszej społeczności. Praca nie kończy się tutaj i będę nadal wspierać społeczność w tym wspólnym wysiłku na rzecz ochrony kościoła dla przeszłości i przyszłych pokoleń” – napisał w mediach społecznościowych radny 25. dzielnicy, Byron Sigcho Lopez. Komisja jest zarządzana przez miejski Departament Planowania i Rozwoju

Na posiedzenie komisji przyszli parafianie

O pojawianie się aktywistów i parafian na poniedziałkowej sesji już wcześniej apelowały osoby zaangażowane w obronę kościoła. Tak też się stało. Oprócz Polaków w ratuszu zjawili się też Latynosi. Cel został osiągnięty, ale z otwarciem szampana trzeba jeszcze poczekać. Decyzja komisji rozpoczyna długą serię zatwierdzeń i pozwoleń. Obejmuje to uzyskanie zgody właściciela budynku, zorganizowanie przesłuchania, a właściwie wysłuchania publicznego i przeprowadzenie ostatecznego głosowania przed komisją ds. zabytków. Dopiero potem ostateczną decyzję podejmą chicagowscy radni. Właściciel budynku będzie odgrywał w całym procesie istotną rolę. Jest nim wciąż Archidiecezja Chicago.

Co będzie chronione?

Tymczasowy status ochronny otrzymał cały kompleks - kościół parafialny, plebania, klasztor i budynki szkolne. Z ochrony wyłączone zostały natomiast wnętrza budynków, bo te mają być pozbawione „istotnych cech” podlegających ochronie.

Komisja stwierdziła, że kościół św. Wojciecha spełnia cztery kryteria - jest krytyczną częścią dziedzictwa miasta, ma ważną architekturę, jest związany z ważnym architektem i ma unikalne cechy wizualne. Spełnia również kryteria integralności.

Rys historyczny

Parafia św. Wojciecha została założona w 1874 roku. Obecny budynek kościoła został zbudowany nieco później – w 1912 roku – powstał w główniej mierze dzięki składom i datkom imigrantów z Polski, którzy budynek budowali własnymi rękami. Przez lata w kościele odprawiane były msze zarówno w języku polskim, jak i hiszpańskim. Archidiecezja ogłosiła w lutym 2016 r., że kościół św. Wojciecha zostanie zamknięty z powodu dużych nakładów finansowych – chodziło o ponad 3 miliony dolarów potrzebnych na naprawę ogromnych wież, które od lat otoczone są rusztowaniami. Kościół został formalnie zamknięty kilka lat później – w 2019 roku. W ciągu ostatnich czterech lat archidiecezja dwukrotnie podpisywała umowę na sprzedaż nieruchomości - raz szkole muzycznej, a innym razem deweloperowi mieszkaniowemu, ale obie transakcje nie doszły do skutku. Archidiecezja Chicago od tego czasu nie informuje opinii publicznej o swoich planach wobec świątyni.  

fk

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor