21 października 2024

Udostępnij znajomym:

Ozempic, Mounjaro i podobne leki na cukrzycę typu 2, wspomagające odchudzanie mogą również pomóc osobom zmagającym się z uzależnieniem.

Naukowcy odkryli, że osoby uzależnione od alkoholu, które miały również receptę na Ozempic lub podobne leki, miały o 50% niższy wskaźnik upijania się alkoholem w porównaniu z osobami, które nie przyjmowały tych leków. A osoby z zaburzeniami związanymi z używaniem opioidów, które przyjmowały te leki, miały o 40% niższy wskaźnik przedawkowania opioidów.

Odkrycia te ukazały się w artykule opublikowanym w czasopiśmie Addiction.

Wpływ, jaki te leki wydają się mieć na redukcję zachowań uzależniających, był zaskakujący, mówi Fares Qeadan, adiunkt biostatystyki na Uniwersytecie Loyola w Chicago i główny autor badania.

„Chociaż postawiliśmy hipotezę, że te leki mogą wpływać na głód i zachowania związane z poszukiwaniem nagrody, zaobserwowana redukcja poważnych skutków u osób z zaburzeniami związanymi z używaniem opioidów i alkoholu sugeruje szerszy, bardziej ochronny efekt niż oczekiwano” – powiedział Qeadan.

Aktywne składniki Ozempicu (semaglutyd) i Mounjaro (tirzepatid) działają poprzez naśladowanie hormonów w organizmie, które pomagają regulować poziom cukru we krwi i sprawiają, że czujesz się syty po jedzeniu.

W ostatnich latach liczba recept na te i podobne leki gwałtownie wzrosła, co doprowadziło do coraz większej liczby doniesień, że mogą one hamować nie tylko pragnienie jedzenia, ale także alkoholu i innych zachowań uzależniających.

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy z Loyola University Chicago przyjrzeli się dokumentacji medycznej ponad 1,3 miliona osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu i substancji psychoaktywnych w okresie 8 lat, począwszy od 2014 roku.

Wyniki badań dostarczają „wielu obiecujących dowodów na to, że możemy ostatecznie wykorzystać te metody leczenia zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych” — mówi Christian Hendershot, dyrektor badań klinicznych w Instytucie Nauki o Uzależnieniach Uniwersytetu Południowej Kalifornii, który nie brał udziału w badaniu. W ciągu ostatniej dekady duża liczba badań przedklinicznych na szczurach i myszach wykazała, że te leki mogą zmniejszyć spożycie alkoholu i inne zachowania uzależniające.

Naukowcy wciąż nie wiedzą dokładnie, jak działają Ozempic i podobne leki, mówi dr Lorenzo Leggio, dyrektor kliniczny Narodowego Instytutu Narkomanii. „Uważamy, że te leki działają w mózgu i podobnie jak w przypadku jedzenia, hamują również pragnienie zażywania uzależniających narkotyków”.

Hendershot zauważa, że środki te są bardzo skuteczne w wywoływaniu uczucia sytości i dlatego działają na odchudzanie. Naukowcy podejrzewają, że sygnał sytości może również pomagać ludziom w zmniejszeniu potrzeby przyjmowania uzależniających substancji po rozpoczęciu przyjmowania leków.

Autor badania Fares Qeadan twierdzi, że nowe odkrycia „wskazują ekscytujący kierunek przyszłych badań” nad tym, w jaki sposób Ozempic i podobne leki mogłyby w przyszłości stać się częścią zestawu narzędzi do leczenia uzależnień.

Chociaż Hendershot zgadza się, że leki mogą ostatecznie okazać się przydatne w leczeniu uzależnienia, mówi, że jest za wcześnie, aby popierać tego rodzaju stosowanie niezgodne z przeznaczeniem. Zauważa, że nowe ustalenia opierają się na danych obserwacyjnych, więc nie mogą udowodnić związku przyczynowo-skutkowego. Mówi, że po pierwsze, potrzebujemy więcej rygorystycznie przeprowadzonych, randomizowanych badań klinicznych.

Leggio dodaje, iż dobrą wiadomością jest to, że obecnie trwa kilka takich badań klinicznych, w tym jedno, które bada, w jaki sposób te leki wpływają na nawyki związane z piciem i używaniem substancji psychoaktywnych.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor