11 października 2024

Udostępnij znajomym:

Trudno to pojąć, ale w obliczu ostatnich zjawisk pogodowych w USA, meteorolodzy stają przed niespotykanym dotąd wyzwaniem. Oprócz walki z żywiołem muszą teraz mierzyć się z falą dezinformacji, teorii spiskowych, a nawet gróźb pozbawienia życia.

Ostatnie huragany Helene i Milton, które nawiedziły Stany Zjednoczone, wywołały nie tylko zniszczenia materialne, ale także lawinę fałszywych informacji. Meteorolodzy, których głównym zadaniem jest ostrzeganie i ochrona ludności przed niebezpieczeństwem, stali się celem absurdalnych oskarżeń o "kontrolowanie pogody" czy "tworzenie huraganów".

Katie Nickolaou, meteorolog z Michigan, opisuje skalę problemu na łamach The Guardian: "Nigdy wcześniej nie widziałam, aby burza wywoływała tyle dezinformacji. Ciągle musimy gasić pożary błędnych informacji." Ona i jej koledzy otrzymują wiadomości zawierające niedorzeczne teorie, wśród których na pierwsze miejsce wybija się możliwość sterowania huraganami przez rząd lub naukowców.

Co najbardziej szokujące, niektóre z tych wiadomości zawierają groźby śmierci i wezwania do niszczenia sprzętu radarowego.

"Ludzie twierdzą, że stworzyłam i sterowałam huraganem. Musiałam tłumaczyć, że huragan ma energię 10 000 bomb atomowych i nie ma możliwości, byśmy mogli go kontrolować" - mówi naukowczyni. „Ale to przybrało jeszcze bardziej gwałtowną formę, zwłaszcza gdy ludzie ci zaczęli pisać, że należy zabić ludzi, którzy stworzyli Miltona”.

W tle polityka

Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że teorie spiskowe są podsycane przez wpływowe osoby, w tym byłego prezydenta Donalda Trumpa i jego zwolenników. Marjorie Taylor Greene, kongresmenka znana z kontrowersyjnych poglądów, otwarcie twierdzi: "Tak, mogą kontrolować pogodę. To śmieszne, że ktokolwiek kłamie i mówi, że to niemożliwe".

Huragan Helene podobno celowo wywołał tak potężne zniszczenia w Karolinie Północnej i Georgii, bo... jest to teren sprzyjający republikanom. Do tego rząd nie pomaga w tym rejonie z tego samego powodu, czemu wielokrotnie zaprzeczali wszyscy (konserwatywni) politycy i urzędnicy z dotkniętych kataklizmem powiatów.

Wśród internetowych postów można znaleźć zarówno pozornie niewinne pytania o prawdziwość prognoz i akcji ratunkowych, jak i fałszywe twierdzenia, że fundusze przeznaczone na pomoc ofiarom huraganu są wydawane na migrantów, którzy nielegalnie przedostali się do USA.

Inni rozpowszechniają sfałszowane zdjęcia dzieci uciekających przed zniszczeniem, które zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję, stare klipy pokazujące różne burze lub filmy generowane komputerowo. Najchętniej jednak wszyscy dzielą się pozbawionymi dowodów teoriami spiskowymi o rządzie manipulującym pogodą.

Prezydent Joe Biden ostro skrytykował te twierdzenia, nazywając je "niedorzecznymi" i "głupimi". Wezwał do zaprzestania szerzenia takich teorii, podkreślając ich szkodliwość dla społeczeństwa.

Chris Gloninger, były meteorolog telewizyjny i klimatolog, zwraca uwagę na niepokojący trend: "Współczesna partia republikańska ma armię ludzi w mediach społecznościowych z ogromnymi rzeszami followersów, którzy po prostu rozpowszechniają te dezinformacje."

"Wszystko, co próbujemy zrobić, to chronić życie i mienie podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych" - dodaje meteorolog.

Inni wskazują, że zjawisko to nie tylko utrudnia pracę meteorologów, ale także może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa publicznego. Dezinformacja i teorie spiskowe mogą podważać zaufanie do oficjalnych ostrzeżeń i utrudniać akcje ewakuacyjne w obliczu zagrożenia.

flood 770

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor