Organizacja non-profit Invisible Institute, zajmująca się dziennikarstwem, uruchomiła nowe narzędzie, które umożliwia ludziom wyszukiwanie historii zatrudnienia w policji.
National Police Index, stworzony we współpracy z Innocence Project New Orleans i Human Rights Data Analysis Group, gromadzi dane uzyskane od stanowych komisji ds. szkoleń i certyfikacji policji. Narzędzie obecnie pokazuje dane z 17 stanów, w tym Illinois. Oczekuje się, że wkrótce będą dostępne dane z większej liczby stanów.
Na stronie użytkownicy mogą wybrać stan, a następnie wyszukać imię i nazwisko funkcjonariusza, agencję lub unikalny numer identyfikacyjny. Następnie strona pokaże daty rozpoczęcia i zakończenia pracy funkcjonariusza w agencji zatrudnienia oraz powód odejścia z agencji.
Narzędzie pojawiło się dwa miesiące po tym, jak zastępca szeryfa powiatu Sangamon Sean Grayson zabił Sonyę Massey w jej domu w Springfield w stanie Illinois. Zapisy pokazują, że Grayson pracował w pięciu różnych departamentach policji przed strzelaniną i dokumentują niewłaściwe zachowanie w co najmniej dwóch z tych departamentów.
„Gdyby szeryf powiatu Sangamon wiedział, że ludzie mogą łatwo monitorować historię zatrudnienia policjanta, być może Sean Grayson nigdy by nie został zatrudniony” – powiedział Chaclyn Hunt, dyrektor prawny Invisible Institute w komunikacie prasowym. „Tak zwani „wędrujący funkcjonariusze” stanowią poważne zagrożenie dla mieszkańców każdego stanu i przeszkodę dla trwałej odpowiedzialności policji”.
Illinois ma podobne narzędzie do wyszukiwania funkcjonariuszy, które pozwala użytkownikom zobaczyć, w których departamentach pracował policjant, ale w przeciwieństwie do National Police Index, nie podaje powodu, dla którego odszedł.
„Policja często unika odpowiedzialności, przechodząc do innej agencji, zamiast stawić czoła konsekwencjom” — powiedział Tarak Shah, naukowiec ds. danych w Human Rights Data Analysis Group, w komunikacie prasowym. „To narzędzie, pozwalające każdemu wyszukać i śledzić historię takich oficerów, zapewnia nieocenioną usługę dla społeczności praw człowieka w naszej walce z bezkarnością”.
jm