16 października 2024

Udostępnij znajomym:

16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) donosi, że obecnie ponad 2,8 miliarda ludzi na całym świecie nie stać na zdrową dietę, co prowadzi do różnych form niedożywienia – między innymi głodu, na który cierpi nawet 733 milionów osób. Sytuacji nie poprawiają konflikty zbrojne, ekstremalne zjawiska pogodowe związane z kryzysem klimatycznym oraz kryzysy ekonomiczne w wielu regionach świata.  

Światowy Dzień Żywności to międzynarodowe święto, mające na celu zwiększenie świadomości na temat globalnego kryzysu głodowego. Przypomina ono o pilnej potrzebie zapewnienia każdemu człowiekowi dostępu do zróżnicowanej, zdrowej żywności. Jest z tym poważny problem: co trzeciej osoby na świecie nie stać na zdrową dietę, a głód cierpiało w 2023 roku aż 733 milionów osób. 

- Niedożywienie i głód w bezpośredni sposób łączą się z ubóstwem – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej – To nie przypadek, że Światowy Dzień Żywności i Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem sąsiadują ze sobą w kalendarzu. 

Zgodnie z danymi Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), głód i niedożywienie są szczególnie dotkliwe w sytuacjach długotrwałych kryzysów i zmian klimatycznych, które niszczą lokalne systemy rolnicze. Kryzysy żywnościowe są dodatkowo pogłębiane przez wojny, ekstremalne zjawiska pogodowe i kryzysy ekonomiczne, co wpływa na miliony ludzi zmuszonych do ograniczenia spożycia żywności lub przejścia na tańsze, mniej wartościowe produkty. To dzieje się obecnie w  Strefie Gazy, gdzie Polska Misja Medyczna zapewnia m.in.: mleko dla noworodków, aby zapobiec pogłębianiu się kryzysu głodowego wśród najmłodszych z ponad 2,2 milionów mieszkańców enklawy.  

Polska Misja Medyczna jest obecna również w Etiopii, gdzie działa w obszarach, w których brakuje podstawowych środków do życia, a lokalna produkcja żywności jest niewystarczająca. Działania PMM koncentrują się na dystrybucji wysokokalorycznych posiłków dla dzieci i kobiet w ciąży oraz wsparciu lokalnych ośrodków zdrowia. Podobnie jest w Senegalu, w którym organizacja realizuje programy edukacyjne, mające na celu promowanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania, co długofalowo wspiera zdrowie mieszkańców. 

- Niemal połowa śmierci dzieci związana jest właśnie z niedożywieniem. To dramaty, których możemy uniknąć. Dlatego w szpitalu w Wolisso przeprowadzaliśmy terapeutyczne dożywianie skrajnie niedożywionych dzieci – mówi o sytuacji w Etiopii Małgorzata Olasińska-Chart dyrektorka pomocy humanitarnej w Polskiej Misji Medycznej. 

Polska Misja Medyczna od 25 lat dociera z pomocą tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Każda wpłata na rzecz projektów prowadzonych przez organizację to krok m.in.: w stronę walki z głodem i zapewnienia dostępu do zdrowej żywności dla najbardziej potrzebujących.  

Wspieraj pomoc Polskiej Misji Medycznej:

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor