W Kanadzie, Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych. W każdym z tych krajów odbyły się trzeciomajowe parady organizowane przez lokalną Polonię. Tradycyjnie już z największą pompą odbył się uroczysty przemarsz w Chicago – a to największa trzeciomajowa impreza organizowana poza granicami Polski.
“Wszyscy jesteśmy na biało-czerwono. Nasze dzieci chodzą do polskich szkół, mówią po polsku, pokazujemy dzieciom polskie tradycje” – przyznawali zgodnie uczestnicy parady.
zdj. PRCUA
Polonia stanęła na wysokości zadania
Impreza była pieczołowicie przygotowywana od kilku miesięcy. Zaprezentowało się ponad 100 organizacji polonijnych, polskie szkoły, zespoły pieśni i tańca. Wszyscy ubrani w biało-czerwono barwy maszerowali śpiewając patriotyczne pieśni. Przemarszowi towarzyszył przejazd zabytkowych samochodów z epoki Polski Ludowej, a to widok już niemal tradycyjny podczas chicagowskich parad. W tym roku była to już 132. edycja. Parada w Wietrznym Mieście organizowana jest nieprzerwanie od 1892 roku. W 2020 roku została ona całkowicie odwołana, a w 2021 miała charakter wirtualny w związku z pandemią koronawirusa.
zdj. PRCUA
Tegoroczna parada rozpoczęła się o godzinie 11:30 – uczestnicy przeszli wzdłuż ulicy Columbus Drive. Tytuł Wielkiego Marszałka tegorocznej parady przyznano pułkownikowi Andrzejowi Adamczykowi, który od 25 lat służy w Illinois National Guard. Wicemarszałkiem został James Robaczewski, Prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego w Ameryce – najstarszej polonijnej organizacji w Stanach Zjednoczonych.
zdj. PRCUA
Przyjechali goście z Polski
Specjalnym gościem parady był wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak, który przebywa z pięciodniową wizytą w Ameryce Północnej. List od prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy odczytał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.
zdj. PRCUA
"Chicagowska parada to niezwykle ważne wydarzenie o imponującej historii, która sprawia, że ze wzruszenia mocniej biją serca wszystkich Polaków" - mówił Siewiera. "Wielokrotnie odwiedzaliśmy państwa tu w Chicago i za każdym razem czujemy się wśród państwa jak w domu, naszym polskim domu" - dodał. Oprócz niego do Chicago przybyli m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk oraz pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak.
3 maja to data wyjątkowa dla każdego Polaka
Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 Maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione ze względu na panujący wówczas komunistyczny reżim.
Ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku. Z okazji polskiego święta w wielu miejscach w kraju i poza jego granicami odbywają się parady, biegi, rajdy i inne specjalne wydarzenia i pikniki. W Chicago parada nie kończy cyklu wydarzeń towarzyszących. 20 maja Chicago History Museum zostanie otwarta wystawa „Back/Home: Polish Chicago” poświęcona stricte chicagowskiej Polonii.
zdj. PRCUA
zdj. Grażyna Więch
zdj. Grażyna Więch
zdj. Grażyna Więch
zdj. Grażyna Więch
zdj. Grażyna Więch
zdj. Grażyna Więch
zdj. Grażyna Więch
zdj. Grażyna Więch
zdj. Grażyna Wiech
fk