Silver Search Awarness to nowa inicjatywa stanu Illinois, mającą na celu uświadomienie funkcjonariuszom policji i społeczeństwu, w jaki sposób można pomóc osobom starszym cierpiącym na demencję.
Utrata pamięci, zmiany osobowości, trudności z mówieniem i kontaktem z innymi - to objawy charakterystyczne dla demencji. W ramach nowej kampanii rekruci i funkcjonariusze policji zostaną przeszkoleni w zakresie symptomów, interakcji z osobami dotkniętymi demencją oraz korzystania z Silver Search - specjalnej bazy danych osób zaginionych, głównie seniorów.
Kampania jest możliwa dzięki ustawie przedstawionej w stanowym Kongresie przez demokratycznego senatora Daniela Bissa z Evanston i stanowej kongreswoman Natalie Manley, demokratki z Joliet. Stan rozpoczął kampanię 1 listopada na południu Illinois.
“Program Silver Search jest ważnym krokiem w kierunku uczynienia naszego stanu bezpiecznym dla setek tysięcy mieszkańców Illinois z chorobą Alzheimera" - stwierdził senator Biss.
Została utworzona specjalna grupa zadaniowa, której celem jest opracowanie programu pomocy w takich przypadkach.
Najczęstszą przyczyną demencji jest choroba Alzheimera, jednak zaburzenia mogą być spowodowane również udarem, zażywaniem narkotyków, chorobą Parkinsona, poważnym urazem głowy i innymi przypadłościami.
Frank Giancamilli z biura prasowego policji w Chicago, powiedział, że wszyscy rekruci są zobowiązani do zaliczenia dwóch kursów dotyczących osób starszych podczas sześciomiesięcznego szkolenia w akademii policyjnej.
Jednym z nich jest czterogodzinny kurs poświęcony przemocy wobec osób starszych. Drugi to dwugodzinne szkolenie na temat osób zaginionych, w tym starszych.
Craig Burge, koordynator ds. zaginionych osób w stanowej policji przyznaje, że w takich przypadkach to zawsze wyścig z czasem. "W przypadku każdej osoby zaginionej czas jest najważniejszy" - powiedział. "Nigdzie nie jest to bardziej oczywiste niż w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z zaginięciem osoby chorej na Alzheimera lub demencję”.
Theresa Dewey zajmująca się programami opieki w Alzheimer's Association, twierdzi, że 60 procent osób, u których zdiagnozowano demencję, doświadczyło dezorientacji w terenie. "Trwa tylko chwilę, a sytuacja staje się szybko niebezpieczna" - tłumaczy.
Obok szkolenia dla organów ścigania ważną częścią nowej kampanii pod nazwą Silver Search jest również podnoszenie świadomości społecznej.
Do rodzin chorych dotrą ulotki, informacje będą również umieszczane na billboardach, elektronicznych tablicach przy autostradach i w mediach społecznościowych.
Częścią tego programu jest wyjaśnienie, jak rozpoznać kogoś, kto może potrzebować pomocy i w jaki sposób ją zaoferować.
"Jeśli dana osoba wygląda na zagubioną, upewnij się, że widzi cię, zanim podejdziesz do niej. Mów powoli i wyraźnie. Zapytaj ją, czy potrzebuje pomocy, i zapewnij, że możesz jej pomóc” - tłumaczy Dewey.
Warto zwracać uwagę na ubranie, czy jest odpowiednie do panujących warunków pogodowych, bo to może być znak ostrzegawczy, że ktoś może być zdezorientowany.
JT