----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

26 lipca 2023

Udostępnij znajomym:

Nie możemy pokonać upałów

Temperatura powierzchni Oceanu Atlantyckiego jest rekordowo wysoka jak na tę porę roku, podczas gdy na Antarktydzie grubość lodu na morzu jest rekordowo niska. Ziemia właśnie pobiła rekordy najgorętszego dnia i najgorętszego czerwca i jest gotowa na najgorętszy lipiec. Kraje takie jak Chiny, Indie i Hiszpania ustanowiły nowe rekordy, podczas gdy Grecja i Włochy prawdopodobnie ustanowią własne w tym miesiącu. Phoenix w Arizonie ustanowiło w zeszłym tygodniu najwyższą nocną temperaturę w historii.

Ocean na południu Florydy gorący jak jacuzzi.

Floryda zarejestrowała prawdopodobnie najwyższą temperaturę wody morskiej w historii pomiarów. W Manatee Bay odnotowano 101,1 stopnia Fahrenheita w poniedziałek wieczorem. To poziom porównywalny z jacuzzi, czyli wanny z hydromasażem, przekraczający 100 stopni w skali Fahrenheita kilka dni z rzędu. Meteorolodzy twierdzą, że może to być potencjalnie najgorętsza woda morska, jaką kiedykolwiek zmierzono, chociaż są pewne problemy z odczytem.

Zaledwie 26 mil dalej naukowcy zaobserwowali niszczycielskie skutki przedłużającej się wysokiej temperatury wody otaczającej Florydę – blaknięcie koralowców, a nawet obumieranie jednej z najbardziej odpornych raf na Florida Keys. Zmiany klimatyczne ustanowiły w tym miesiącu rekordy temperatur na całym świecie.

Rekord temp 770

Czy to rekord?

Meteorolodzy stwierdzili, że dane dotyczące temperatury w rejonie tej konkretnej boi pomiarowej są nieoficjalne, bo występują pewne niejasności dotyczące warunków pomiaru. Ale według National Weather Service początkowy odczyt na boi w Manatee Bay osiągnął 101,1 stopnia w poniedziałek wieczorem. W niedzielę wieczorem ta sama boja pokazała odczyt 100,2 stopnia. W tym samym czasie okoliczne boje pomiarowe wskazywały temperatury powyżej 99 stopni.

„Wydaje się to prawdopodobne” – powiedział George Rizzuto z National Weather Center. „To potencjalny rekord”

Chociaż nie ma oficjalnych rekordów temperatur wody, to w lipcu 2020 r odnotowano 99,7 stopnia w Zatoce Kuwejckiej, co było najwyższą zarejestrowaną na świecie temperaturą powierzchni morza. Rizzuto uważa, że nowy rekord z Florydy jest prawdopodobny, ponieważ pobliskie boje wskazywały niewiele niższe liczby.

„To jest jak whirlpool. Lubię temperaturę w moim w granicach 100, 101 stopni. Tyle właśnie zarejestrowano” – powiedział Jeff Masters, meteorolog z Yale Climate Connections. Producent wanien z hydromasażem Jacuzzi zaleca wodę o temperaturze od 100 do 102 stopni.

Ale zarówno Jeff Masters, jak i meteorolog z University of Miami, Brian McNoldy, powiedzieli, że chociaż wysokie temperatury odpowiadają temu, co dzieje się na Florydzie, może to nie zostać zaakceptowane jako rekord, ponieważ obszar jest płytki, porośnięty trawą morską i może mieć na niego wpływ nagrzany ląd w pobliskim Parku Narodowym Everglades.

Mimo to obydwaj uważają, że odnotowane wyniki są „niesamowite”.

Obumierają rafy

W Manatee Bay nie ma zbyt wielu raf koralowych, ale w innej części Florida Keys naukowcy nurkujący w obszarze chronionym Cheeca Rocks odkryli blaknięcie, a nawet śmierć niektórych najbardziej odpornych koralowców, powiedział Ian Enochs, kierownik programu koralowego w National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

Inny badacz NOAA, Andrew Ibarra, który wybrał się w miejsce rekordowych temperatur kajakiem,  powiedział: „Odkryłem, że cała rafa w jakimś stopniu wybiela się. Każda kolonia koralowców wykazywała jakąś formę blaknięcia, częściowego lub całkowitego”. Dodał, że niektóre koralowce nawet obumarły.

Aż do lat 80. blaknięcie koralowców było w większości niespotykane na całym świecie, ale „teraz osiągnęliśmy punkt, w którym stało się to normalne” – powiedział Enochs. Wybielanie, które nie zabija koralowców, ale osłabia je i może prowadzić do śmierci, pojawia się, gdy temperatura wody przekracza 80 stopni, powiedział Enochs.

„To więcej i wcześniej, niż kiedykolwiek widzieliśmy” – dodaje Enochs. „Martwi mnie, jak wcześnie to się dzieje”.

CORAL BLEACHED 770

foto: Blaknący koral

Nie tylko temperatury

To nie tylko ciepło. Rekordy opadów deszczu w Kalifornii, Północnej Karolinie i Vermont, podczas gdy Kentucky jest na dobrej drodze, by je ustanowić. Ciepłe powietrze może zatrzymać więcej wilgoci, co prowadzi do bardziej ulewnych opadów. Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) informuje, że tysiące rekordów temperatury i opadów zostało już w tym roku wyrównanych lub przekroczonych, a kolejne prawdopodobnie padną wkrótce.

Liczby z tego roku pokazują, że nasza planeta wchodzi w stan, jakiego ludzkość nie doświadczyła wcześniej.

El Niño, ciepła faza cyklu temperaturowego Oceanu Spokojnego, jest w tym roku szczególnie silna, podnosząc temperatury na całym świecie. Przyłącza się do ciepłych faz regionalnych cykli w miejscach takich jak Antarktyda i Ocean Atlantycki. Do tego dochodzi zmiana klimatu wywołana spalaniem paliw kopalnych i wyrzucaniem o atmosfery gazów zatrzymujących ciepło.

Jak pewne są te rekordy

Chip Konrad, dyrektor Południowo-Wschodniego Regionalnego Centrum Klimatycznego NOAA i profesor na University of North Carolina przypomina, że na Ziemi prawdopodobnie istniały wyższe temperatury, zanim ludzie po niej chodzili, kiedy kontynenty znajdowały się w różnych miejscach, a atmosfera miała inną mieszankę gazów. Kiedy mówimy o historycznym rekordzie pamiętajmy, że chodzi tylko o okres prowadzenia zapisów i badań, a te zapisy sięgają tylko czasów, gdy w danej części świata zainstalowano stacje monitorowania pogody.

„Im dłużej istnieje stacja pogodowa, tym bardziej znaczący jest zapis z niej” – powiedział Konrad. „Mamy takie, które sięgają XIX wieku, ale zdecydowana większość została umieszczona w okolicach II wojny światowej, w połowie XX wieku”. Ponadto poszczególne stacje monitorowania pogody mogą być obciążone inną działalnością człowieka, taką jak niekontrolowany rozwój miast. Więc nie każdy pobity rekord ma taką samą wagę.”

Czyli odczyty są prawdziwe, ale czy są to rzeczywiste rekordy, już jest trudniej powiedzieć.

„To powiedziawszy, nadal istotne jest, jak nieprawdopodobnie ciepło jest tego lata” — dodaje Konrad. Tylko dlatego, że rekordy sięgają niezbyt daleko, nie oznacza t, że ​​naukowcy nie mogą dowiedzieć się, jakie były wcześniej warunki. Z roku na rok pada znacznie więcej rekordów upałów, niż rekordów zimna. Ich trajektoria wskazuje na świat, który będzie nadal się nagrzewał, ostrzega naukowiec.

na podst. csmonitor, vox; 

opr. rj

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor