Jedna z najbardziej znanych w świecie polskich artystek, rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz, zmarła w wieku 86 lat - poinformował w piątek rektor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Abakanowicz była znana ze swoich wielkich, pozbawionych głów sylwetek ludzi, ustawionych w tłumie na otwartych przestrzeniach.
Używała przede wszystkich grubych włókien, utwardzonych żywicami syntetycznymi. Ale także pracowała z metalami, kamieniami i drewnem. Jej sztuka byłą niepokojącą i fascynująca równocześnie.
Zaczynała swoją karierę artystyczną jako malarka, ale wkrótce zajęła się tworzeniem trójwymiarowych rzeźb z miękkich tkanin i włókien, obecnie znanych jako "Abakany". To poprowadziło ją w stronę większych, mocniejszych form rzeźbiarskich, które umieszczane były w naturalnym otoczeniu.
Magdalena Abakanowicz urodziła się 20 czerwca 1930 roku w miejscowości Falenty, niedaleko Warszawy. Po II Wojnie Światowej studiowała w szkołach artystycznych w Gdańsku i Warszawie, gdzie osiedliła się już na całe życie.
Artystka była dobrze znana w Wietrznym Mieście. Pierwsza amerykańska retrospektywna wystawa jej twórczości miała miejsce w roku 1982 w tutejszym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W roku 2001 podczas wielkiej wystawy współczesnej sztuki polskiej w Chicagowskim Centrum Kulturalnym prezentowała swą kompozycję rzeźbiarską "95 figur z tłumu tysiąca dziewięćdziesięciu pięciu figur". A w roku następnym otrzymała honorowy doktorat z Instytutu Sztuki.
16 listopada 2006 roku w Grant Park w centrum Chicago, została odsłonięta wystawa plenerowa Magdaleny Abakanowicz pt. "Agora", składająca się ze 106 żeliwnych figur bez rąk o głów, każda o wadze ponad 500 kg i wysokości 3 metrów.
Monitor