Portal Economist Intelligence Unit opublikował raport na temat ogólnoświatowych kosztów utrzymania na rok 2023, z którego wynika, że trzy amerykańskie miasta należą do najdroższych do życia.
W raporcie porównano ponad 400 cen 200 produktów i usług w 173 miastach na całym świecie i stwierdzono, że chociaż zakłócenia w łańcuchu dostaw i podwyżki cen energii złagodniały, ogólne ceny wzrosły średnio o 7,4%.
Najdroższe miejsca do życia to Singapur oraz Zurich.
W ciągu ostatnich 11 lat Singapur 9 razy został uznany przez portal EIU za najdroższe na świecie miasto do życia.
Na liście znalazły się trzy amerykańskie miasta, w tym Nowy Jork, który w ubiegłym roku uplasował się na tym samym miejscu do Singapur. W tym roku Wielkie Jabłko zajęło trzecie miejsce wraz z innym szwajcarskim miastem, Genewą.
Tymczasem Los Angeles zajęło szóste miejsce na liście najdroższych miast w 2023 r.; w Mieście Aniołów znajduje się kilka dzielnic, w których do wygodnego życia potrzeba niemal sześciocyfrowej pensji, a nowe dane pokazują, że średnia cena domu w powiecie L.A. przekroczyła kwotę 900 tysięcy dolarów. Los Angeles jest droższe niż wiele innych dużych miast na świecie, w tym Paryż, Kopenhaga, Tel Awiw i dziesiąte najdroższe miasto do życia, San Francisco.
San Francisco ma według opracowanych danych jedne z najwyższych czynszów w kraju, a mieszkańców Bay Area, którzy zarabiają 100 000 dolarów rocznie uznaje się za osoby o „niskich dochodach”.
Dziesięć najdroższych miast według Economist Intelligence Unit:
Singapur, Singapur (remis na 1. miejscu)
Zurych, Szwajcaria (remis na 1. miejscu)
Genewa, Szwajcaria (remis na 3. miejscu)
Nowy Jork, USA (remis na 3. miejscu)
Hongkong, Hongkong
Los Angeles, USA
Paryż, Francja
Kopenhaga, Dania (remis na 8. miejscu)
Tel Awiw, Izrael (remis na 8. miejscu)
San Francisco, USA.
jm