W zeszłym miliony osób w Stanach Zjednoczonych miało problemy z zapewnieniem swoim rodzinom trzech posiłków dziennie – takie są wyniki nowego raportu Departamentu Rolnictwa USA, z którego wynika, że poziom głodu w 2022 roku w USA gwałtownie wzrósł.
W 2022 r. 44,2 mln osób żyło w gospodarstwach domowych, które miały trudności ze zdobyciem wystarczającej ilości żywności, aby wyżywić wszystkich domowników, w porównaniu z 33,8 mln osób rok wcześniej. W rodzinach tych ponad 13 milionów dzieci doświadcza braku bezpieczeństwa żywnościowego, co stanowi wzrost o prawie 45 procent w porównaniu z 2021 r.
„Te liczby to coś więcej niż statystyki. Pokazują ilu Amerykanów w zeszłym roku stanęło przed rozdzierającym serce wyzwaniem, jakim było staranie się o zaspokojenie podstawowych potrzeb siebie i swoich dzieci” – stwierdził w oświadczeniu sekretarz rolnictwa USA Tom Vilsack.
Odkrycia wskazują na zmianę trwającego dziesięć lat spadku zjawiska głodu i braku bezpieczeństwa żywnościowego w USA i odzwierciedlają utratę kilku środków wprowadzonych w czasach pandemii, mających na celu wzmocnienie sieci bezpieczeństwa społecznego, mówi Elaine Waxman, starszy pracownik naukowy w Urban Institute, która bada brak bezpieczeństwa żywnościowego i federalne programy żywieniowe.
„Wiele programów, które buforowały doświadczenia ludzi podczas pandemii, zostało wycofanych lub w jakiś sposób ograniczonych” – mówi Waxman.
Programy te obejmowały rozszerzoną ulgę podatkową na dzieci, która zapewniała rodzinom z dziećmi dodatkowe pieniądze, tymczasowo zwiększone świadczenia SNAP oraz bezpłatne posiłki szkolne dla każdego dziecka.
Jednocześnie ceny żywności i koszty mieszkań gwałtownie poszybowały w górę, mówi Kelly Horton, dyrektor programowy w Food Research and Action Center. Zwraca także uwagę, że coraz większa liczba Amerykanów pracuje na niestabilnych stanowiskach związanych z aktualną ekonomią, takich jak dostarczanie artykułów spożywczych, świadczenie usług przewozowych lub innego rodzaju zadań.
„Więc jeśli wszystkie te czynniki się zbiegają… wielu ludzi żyje na krawędzi” – mówi Horton.
Głód
W swoim raporcie USDA wykazało, że w zeszłym roku prawie 7 milionów gospodarstw domowych znalazło się w tak trudnej sytuacji finansowej, że czasami musiały zrezygnować z posiłków, ponieważ nie było wystarczającej ilości jedzenia. Prawie wszystkie te gospodarstwa domowe stwierdziły, że nie stać ich na spożywanie zbilansowanych posiłków. W około 381 000 gospodarstw domowych z dziećmi dzieci również doświadczyły głodu – omijając posiłki lub nie jedząc przez cały dzień. Waxman zauważa, że może to mieć poważne konsekwencje zdrowotne, zwłaszcza dla dzieci.
„W szczególności martwimy się o to w przypadku dzieci, ponieważ ich trajektoria ma teraz wpływ na to, czego doświadczą w późniejszym życiu” – mówi Waxman. Zauważa, że badania wykazały, że u dzieci, które doświadczają braku bezpieczeństwa żywnościowego, istnieje większe ryzyko wystąpienia w przyszłości gorszych wyników zdrowotnych, w tym opóźnień poznawczych lub rozwojowych oraz częstych hospitalizacji.
Ogólnie rzecz biorąc, gospodarstwa domowe z dziećmi i gospodarstwa domowe osób kolorowych doświadczały braku bezpieczeństwa żywnościowego w stopniu znacznie wyższym niż średnia krajowa. Wskaźniki głodu w gospodarstwach domowych rasy czarnej i latynoskiej były ponad dwukrotnie wyższe niż w przypadku gospodarstw białych.
Eksperci twierdzą, że ustalenia podkreślają znaczenie ochrony programów sieci bezpieczeństwa socjalnego. Obecnie szczególne zaniepokojenie budzi los programu pomocy żywnościowej WIC, który służy matkom w ciąży i małym dzieciom do 5. roku życia.
Odkąd zakończyły się podwyżki świadczeń SNAP wprowadzone w czasie pandemii, coraz więcej rodzin zwraca się do WIC o pomoc w zakresie żywności, mówi Nell Menefee-Libey, menedżer ds. polityki publicznej w Krajowym stowarzyszeniu WIC.
„Wiemy, że coraz więcej rodzin zwraca się do programu i potrzebuje wsparcia ze strony WIC, które mogły wcześniej nie korzystać z usług WIC” – mówi Menefee-Libey.
Jednak niektórzy prawodawcy zaproponowali cięcia w finansowaniu świadczeń WIC, mimo że program wymaga dodatkowych środków, aby obsłużyć zwiększoną liczbę rodzin poszukujących pomocy, mówi Horton z FRAC. „Może więc zaistnieć sytuacja, w której WIC zabraknie pieniędzy, jeśli Kongres nie zapewni im dodatkowych funduszy”.
jm