Według danych Bank of America opublikowanych we wtorek, coraz więcej Amerykanów decyduje się na wyciągnięcie pieniędzy ze swoich kont 401 (k) z powodu trudnej sytuacji finansowej.
Liczba osób, które dokonały takiej wypłaty w drugim kwartale wzrosła do 15 950, co stanowi wzrost o 36% w porównaniu z drugim kwartałem 2022 r., zgodnie z analizą programów świadczeń przeprowadzoną przez Bank of America, które obejmują ponad 4 miliony uczestników planu.
To „dość niepokojąca” sytuacja, jeśli więcej osób podejmuje tego typu trudne decyzje i ucieka się do wypłat z powodu swojej sytuacji finansowej, powiedział CNN Matt Schulz, główny analityk kredytowy w LendingTree.
Dwie strony
Jednak generalnie stawki pracowników utrzymywały się na stałym poziomie przez pierwszą połowę roku, a więcej uczestników programu podniosło swoje składki niż je obniżyło.
„Dane z naszego raportu opowiadają dwie historie – jedną o wzroście salda, optymizmie młodszych pracowników i utrzymaniu składek, w przeciwieństwie do trendu zwiększonych wypłat z planów” – powiedziała Lorna Sabbia, szefowa rozwiązań emerytalnych i majątkowych w Bank of America. „W tym roku, co zrozumiałe, więcej pracowników przedkłada wydatki krótkoterminowe nad długoterminowe oszczędności”.
Chociaż rynek pracy pozostaje silny, gospodarka rośnie, a konsumenci wydają pieniądze, światowa pandemia, po której nastąpiły dwa lata utrzymującej się wysokiej inflacji, odbiła się na finansach gospodarstw domowych.
Rekordowe zadłużenie
Według danych nowojorskiej Rezerwy Federalnej od 2019 r. salda zadłużenia gospodarstw domowych wzrosły o prawie 3 biliony dolarów. Dodatkowo nowojorski Fed poinformował, że zadłużenie amerykańskich gospodarstw domowych z tytułu kart kredytowych po raz pierwszy w historii przekroczyło 1 bilion dolarów. Raport pokazał, że rosnące zadłużenie na kartach kredytowych i kredyty samochodowe pomogły podnieść ogólny poziom zadłużenia gospodarstw domowych do 17,06 bilionów dolarów w kwartale.
Niestety, zadłużenie na kartach kredytowych będzie w dalszym ciągu rosło – uważa Matt Schulz, główny analityk kredytowy LendingTree. „To, co je napędza, to inflacja, wyższe stopy procentowe i ogólnie to, jak drogie jest życie w 2023 roku”.
jm