----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

09 stycznia 2017

Udostępnij znajomym:

Kiczowaty świąteczny sweter przed świętami Bożego Narodzenia to towar niezwykle popularny. Brzydkie świąteczne swetry to także dla wielu pomysł na biznes. Ich wielbiciele 16 grudnia będą obchodzić Narodowy Dzień Brzydkiego Świątecznego Swetra (National Ugly Christmas Sweater Day).

Można je kupić wszędzie od ekskluzywnych butików znanych projektantów przez domy handlowe po sklepy z używaną odzieżą (thrift store). Można w końcu zabawić się samemu w projektanta i dzięki zestawowi Ugly Christmas Sweater Kit ($29) zaprojektować i stworzyć swój własny sweter inspirowany Bożym Narodzeniem.

Sprzedaż brzydkich swetrów w ubiegłym roku pobiła rekord sprzed trzech dekad. Nazwę "ugly Christmas sweater" wpisało w wyszukiwarkę Google 30 procent internautów więcej. Regularnie pojawiają się nowe strony i sklepy poświęcone brzydkim świątecznym pulowerom czy dzierganym kamizelkom.

Moda na świąteczne swetry, popularne w latach 80-tych, których w obecnych czasach nikt by na siebie nie założył, została spopularyzowana dzięki świątecznym przyjęciom "Ugly Christmas Sweater Party". 

Obowiązującą strojem jest właśnie świąteczny sweter. Im brzydszy tym lepszy. Ma być świąteczny, tandetny, po prostu obciachowy.

W latach 80-tych pojawił się pod nazwą "jingle bells sweater". Modę skutecznie popularyzował Bill Cosby w cieszącym się olbrzymią popularnością sticomie "The Cosby Show".

W latach 90-tych świąteczne kolorowe pulowery nie cieszyły się dużym zainteresowaniem, stając się atrybutem tych, którym ciężko było się pożegnać z tym, co już odeszło do lamusa.

Na początku 2001 roku szpetne świąteczne swetry powróciły do łaski, a to za sprawą mody na przyjęcia "Ugly Christmas Party". Wtedy brzydkimi świątecznymi swetrami ponownie zainteresowali się projektanci mody i handlowcy.

Od 2012 roku sprzedaż internetową brzydkich świątecznych swetrów prowadzą mieszkańcy Chicago: Volk i Adam Freck, którzy założyli firmę My Ugly Christmas Sweater. Produkcję swetrów rozpoczynali w swoim mieszkaniu. Teraz prowadzą popularny sklep internetowy TheUglyChristmas.com. 

Firma jest wiodącym dostawcą swetrów świątecznych. Oferuje ponad 600 modeli w cenie od 13 do 50 dolarów. Brzydkie świąteczne swetry Made in Chicago trafią także za granicę. Moda na brzydkie świąteczne swetry zawitała w ostatnich latach też do Europy.

Dla tych, którzy chcą założyć, ale nie chcą kupować obciachowego swetra ze świątecznymi motywami, ofertę przygotował portal renttherunway.com. Strona specjalizująca się w wypożyczaniu sukni ślubnych do swojej oferty dołożyła także brzydkie świąteczne swetry. Ponoć najpopularniejsze są te z przyszywanymi misiami pluszowymi, bałwankami czy pingwinami.

Według magazynu "Time" pierwsza zabawa, na której obowiązywał specyficzny dress code, odbyła się w kanadyjskim Vancouver Commodore Ballroom w 2002 roku. Ponoć był to pomysł Chrisa Boyda i Jordana Bircha, którzy byli założycielami Commodore. Zabawa w brzydkich świątecznych sweterkach odbywa się tam do dzisiaj.

Przez ostatnie lata kiczowaty sweter patronował też biegom, koncertom, zbiórkom charytatywnym; w okresie świątecznym nie brakuje takich imprez w Chicago. 

Kolejna okazja już w nadchodzącą sobotę 10 grudnia na lodowisku w Parku Maggie Daley (337 E. Randolph St.). Impreza pod nazwą "Ugly Sweater Skate" odbywać się będzie przez cały dzień od 10 rano do 10 wieczorem. Na łyżwiarzy ubranych w najciekawsze brzydkie świąteczne swetry czeka wiele nagród - zapowiada chicagowski dystrykt parków.

JT

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor