----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

06 marca 2018

Udostępnij znajomym:

Drony pomagają policji w powiecie Lake gromadzić dowody, by ustalić okoliczności wypadków drogowych. Kamerami, które mają zainstalowane, można dostrzec z powietrza dowody, których prowadzący śledztwo mogą nie znaleźć podczas oględzin na ziemi.

Można nim przeprowadzić pomiary i odtworzyć to, co się stało - tłumaczą przedstawiciele zespołu dochodzeniowego ds. wypadków drogowych w powiecie Lake (Lake County Major Crash Assistance Team). Obejmuje to na przykład zabezpieczenie śladów po wycieku płynu z uszkodzonych hamulców, co może bardzo pomóc w ustalaniu przyczyn wypadku.

Dzięki dronom praca w zabezpieczaniu śladów i rejestrowaniu ich jest sprawniejsza i policja może szybciej wznowić ruch na zamkniętym odcinku drogi. Detektyw z policji w Libertyville, Belinda Steckenrider powiedziała dziennikowi "Daily Herald", że prace na miejscu, które trwały do pięciu godzin, można przy użyciu dronów zakończyć w mniej niż trzy godziny.

"Dzięki temu praca funkcjonariuszy jest bardziej efektywna dla społeczeństwa. Możemy zrobić więcej w tym samym czasie" - zachwala użycie dronów Steven Husak, dowódca zespołu dochodzeniowego ds. wypadków drogowych w powiecie Lake i szef policji w Lake Zurich.

Co najmniej 15 funkcjonariuszy w powiecie Lake ma licencje operatorów dronów. Swoje umiejętności szlifują pod okiem specjalistów z uniwersytetu Northwestern na specjalnych kursach. Posługują się dronami wyposażonymi w specjalne kamery, które rejestrują obraz w formacie 3-D. Bezzałogowce muszą lecieć na wysokości do 100 stóp nad ziemią, by najlepiej zarejestrować ślady z miejsca wypadku.

Drony pomogły w zabezpieczeniu śladów wypadku, w którym wieczorem 30 marca zginął 13-letni chłopiec z miasteczka Mundelein. Dziecko zginęło podczas przechodzenia przez ruchliwą drogę nr 60 przy Milwaukee Avenue w Vernon Hills. Zespół dochodzeniowy zebrał potrzebne dowody w ciągu około 2.5 godziny.

Steckenrider powiedziała, że miała zdjęcia, których nie byłaby w stanie zrobić na ziemi. "Obrazy zrobione z powietrza są fenomenalne, dzięki nim możemy spojrzeć na całe miejsce zdarzenia zupełnie w inny sposób" - dodała detektyw.

Drony zawodzą jednak, gdy wiej silny wiatr, czy gdy many do czynienia z ekstremalnymi temperaturami.

Policja w naszym stanie od tego roku może wykorzystywać drony do akcji w czasie klęsk żywiołowych czy w sytuacjach zagrożenia dla zdrowia publicznego, ale nie ma prawa używać “bezzałogowców” należących do osób prywatnych w celu pozyskiwania informacji. Od pojawienia się dronów na amerykańskim niebie praktycznie co roku w życie wprowadzane są nowe przepisy dotyczące ich użycia. Ciągle jednak Kongres nie przygotował ustawy w tej sprawie.

Nowi i obecni właściciele muszą pamiętać o wprowadzonym pod koniec 2015 roku przez władze federalne obowiązku rejestracji cywilnych dronów w utworzonym federalnym rejestrze pod nazwą Unmanned Aircraft Systems (UAS) Registration. Każdy posiadacz drona, który się do niego nie zastosuje, będzie podlegać karze nakładanej przez FAA.

Po dokonaniu rejestracji drona (UAS) na stronie faa.gov, właściciel drona dostanie jego numer rejestracyjny. Należy go nanieść na urządzenie zanim zaczniemy nim latać. Ponadto otrzymamy potwierdzenie rejestracji i jej ważność emailem. Rejestrację wydrukowaną albo w formie elektronicznej (w telefonie) należy mieć zawsze przy sobie, kiedy używamy drona.

Drony mogą zarejestrować tylko osoby, które są obywatelami Stanów Zjednoczonych albo mają stały pobyt w USA; po rejestracji certyfikat może być przekazany w ręce osób, które nie są obywatelami, ale w dalszym ciągu jego właścicielem jest osoba, która go zarejestrowała.  

JT

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor