Illinois jest jednym z 43 stanów, w których notowana jest większa ilość zachorowań na grypę. W całym kraju zmarło co najmniej 20 dzieci. "Wirus może się bardzo szybko rozprzestrzenić, a dzieci są jedną z grup szczególnie narażonych na zakażenia" - alarmują lekarze Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych (CDC).
Tylko w ciągu ostatniego tygodnia w Illinois ponad 40 osób zostało przyjętych na oddziały intensywnej opieki z powodu pogrypowych powikłań.
"Każdego roku w tym okresie odnotujemy więcej przypadków grypy, ale na pewno jest ich więcej niż się spodziewaliśmy" – przyznaje dr Allison Foster w wywiadzie udzielonych dla telewizji CBS Chicago.
Szczyt sezonu grypowego przypada zwykle na styczeń i luty. Lekarze w całym kraju stwierdzają obecnie aż 14,000 nowych przypadków grypy w tygodniu.
Lekarze przestrzegają przed lekceważeniem grypy, którą często chorzy mylą z przeziębieniem. Dla przeziębienia charakterystyczne jest to, że pogarsza się drożność nosa, pojawiają się zmęczenie, osłabienie, ból oczu oraz kaszel. Rzadko zdarza się podwyższenie temperatury ciała albo stan podgorączkowy oraz utrata apetytu i ból głowy.
W przypadku grypy choroba pojawia się nagle, rozwija się gorączka sięgająca powyżej 100 st. F (39 st. C) trwającą zwykle od jednego do dwóch dni. Do tego dochodzą dreszcze, bóle głowy, stawów, mięśni, znacznie osłabienie, a także kichanie, zapalenie błony śluzowej nosa, bóle gardła, suchy napadowy kaszel i poczucie ogólnego rozbicia.
Różne objawy wywołane przez wirusa grypy mogą być wywołane również przez inne wirusy oddechowe, gdyż w tym samym czasie, kiedy krąży zarazek grypy, przenoszone są również wirusy grypopodobne.
Grypa to choroba zakaźna, rozprzestrzeniająca się drogą kropelkową. Wywołuje ją wirus, który ma dużą skłonność do mutacji. Od lat najskuteczniejszą metodą ochrony przed nią są szczepienia.
Doktor Allison Foster w wywiadzie dla telewizji CBS Chicago powiedziała, że wielu rodziców zrezygnowało w tym roku z podania szczepionki dzieciom, gdyż nie było opcji podania jej w formie sprayu (mist).
"Nie była dostępna w tym roku, ponieważ okazało się, że nie będzie już tak skuteczna jak tradycyjne szczepionki przeciw grypie" - tłumaczy Foster - "To z pewnością zniechęciło pewną liczbę pacjentów do przyjęcia szczepionki w tym roku".
Powinny to robić w szczególności osoby z grup ryzyka powikłań pogrypowych, przede wszystkim ludzie po 65. roku życia oraz małe dzieci. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) monitoruje zmienność wirusa grypy i dwa razy w roku rekomenduje producentom skład szczepionek przeciw grypie na dany sezon. Dlatego ważne jest, aby co roku szczepić się przeciw grypie.
W tym roku aktywne są dwa szczepy AH1N3 i AH3N2. Lekarze co prawda rekomendują, by szczepić się przed sezonem grypowym, najlepiej w okresie od października do listopada, ale ciągle można to zrobić, by zapewnić sobie ochronę przed chorobą, która będzie obecna jeszcze przez 3 miesiące.
Warto pamiętać o innej prewencji. Częste mycie rąk, zdrowe odżywianie, unikanie kontaktu z osobami chorymi – to tylko niektóre z metod na uniknięcie wirusa. Chorzy na grypę mogą zarażać innych jeszcze zanim zauważą u siebie symptomu choroby, a także w tydzień po ich ustąpieniu, należy o tym pamiętać i decyzję o powrocie do pracy lub szkoły podjąć nie wcześniej niż po 24 godzinach od ustąpienia gorączki. Warto uważać i przeciwdziałać.
Monitor