Niewiele stanów chwaliłoby się zajęciem 17. miejsca na 50, ale gdy chodzi o rozwój gospodarczy wszystko jest względne i obecną administrację stanową ucieszył raport sugerujący, iż Illinois poczyniło pewne postępy jako miejsce nadające się do prowadzenia działalności biznesowej. Z tego samego raportu wynika jednak, że nasz stan wciąż musi wykonać sporo pracy, aby stać się naprawdę atrakcyjnym miejscem dla firm.
Badanie przygotowało CNBC, po raz czwarty z rzędu podnosząc ranking Illinois. Stan podniósł się w rankingu o dwa miejsca, z 19. w zeszłym roku i znajduje się na 17. - tuż za Pensylwanią i Massachusetts, ale przed Nowym Jorkiem i New Jersey. Warto pamiętać, że jeszcze w 2019 zajmował 30. miejsce.
Mimo że nie jest to miejsce w czołówce, gubernator chwali wyniki.
"Nie mogę być bardziej dumny, że wyprzedzamy coraz więcej stanów, a teraz CNBC sklasyfikowało Illinois na drugim miejscu w kraju pod względem infrastruktury i edukacji" - napisał w oświadczeniu J.B. Pritzker. "Przez ostatnie cztery lata nasz Rebuild Illinois zmodernizował nasze systemy transportu. Nasze instytucje edukacji wyższej stały się bardziej przystępne cenowo i awansowały w rankingach. Zainwestowaliśmy we wczesne nauczanie i szkoły K-12, które teraz zajmują 6. miejsce w kraju według U.S. News & World Report."
Dodał jeszcze na koniec: "Illinois poprawia swoje perspektywy ekonomiczne, koncentrując się na długoterminowych celach. Niech 2024 rok przyniesie dalszą poprawę".
Czy rzeczywiście jest lepiej?
Mimo że Illinois faktycznie poprawia się w niektórych aspektach, to sporo pracy pozostaje w wielu obszarach.
Z jednej strony drugie miejsce w rankingu infrastruktury i edukacji to awans z trzeciego i szóstego miejsca w zeszłym roku. Również ranking dostępu do kapitału w stanie Illinois rośnie, z miejsca ósmego na szóste, a koszty życia, dzięki stosunkowo niższym cenom nieruchomości i innym wydatkom, przesuwają stan z 20. na dziewiąte miejsce w kraju.
Z drugiej strony koszty prowadzenia działalności gospodarczej pogorszyły się i spowodowały spadek z 31. na 32. miejsce.
Tzw. "przyjazność biznesowa" była fatalna, Illinois wylądowało na 39. miejscu pod tym względem; gospodarka, a właściwie jej stan, dało 33. pozycję; a siła robocza - czynnik zazwyczaj uważany za mocną stronę przez lokalnych liderów - dał nam 28. miejsce, co było wynikiem niższym o dwa miejsca w porównaniu do 2022 roku.
I choć ogólna punktacja wypada coraz pomyślniej, to raczej jeszcze nie ma się z czego cieszyć.
Warto jeszcze zauważyć, że opisywany ranking uwzględniał sumy, jakie dany stan wydaje na usługi społeczne i czy chroni prawa do aborcji, co mogło wpłynąć na lepsze wyniki północnych, niebieskich stanów. Większość ankiet dotyczących warunków gospodarczych ignoruje lub minimalizuje takie kwestie.
Pierwsze 10 stanów to:
- 1. North Carolina
- 2. Virginia
- 3. Tennessee
- 4. Georgia
- 5. Minnesota
- 6. Texas
- 7. Washington
- 8. Florida
- 9. Utah
- 10. Michigan
Ostatnie 10?
- 41. Oklahoma
- 42. Alabama
- 43. New Mexico
- 44. Arkansas
- 45. Rhode Island
- 46. West Virginia
- 47. Hawaii
- 48. Mississippi
- 49. Louisiana
- 50. Alaska
rj