Walentynki to święto nie tylko zakochanych, ale także... handlowców. Obchody z 14 lutego przekładają się na różnego rodzaju wydatki. Czekoladki, kwiaty, biżuteria, karty upominkowe, romantyczna kolacja czy wieczór w kinie – między innymi na to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych wydadzą w tym roku w sumie $19.7 mld.
Co na Walentynki?
Osoba, która obchodzi Walentynki, wyda w tym roku na prezenty średnio $146.84; w ubiegłym roku było to $142.31 – podała Krajowa Federacja Handlowców. Połowa ankietowanych kupi ukochanej bądź ukochanemu słodycze. Wydatki na walentynkowe czekoladki i inne słodkości wyniosą $1.7 miliarda.
Prawie cztery na dziesięć osób (38.3 procent) obchodzących Valentine's Day planuje z tej okazji wyjście do kina bądź do restauracji. Na ten cel zostanie wydane co najmniej $4.5 mld. To najwięcej od 2010 roku.
W Walentynki rośnie sprzedaż biżuterii, a tym roku osiągnie wartość $4.4 mld. Jedna na pięć osób zamierza kupić ukochanej osobie właśnie biżuterię. Niektórzy planują z tej okazji zakup garderoby i wydadzą na to prawie $2 mld. Ci, którzy nie mają pomysłu na prezent walentynkowy, zamierzają kupić karty upominkowe (tzw. gift card). Jak oszacowano, ich sprzedaż w Valentine's Day może się zamknąć kwotą $1.5 mld.
W święto zakochanych popularnością tradycyjnie cieszą się kwiaty. Krajowa Federacja Handlowców (NRF) przewiduje, że na ich zakup ludzie przeznaczą w tym roku $1.9 mld.
I oczywiście najtańszy, ale symboliczny prezent – czyli kartki walentynkowe. Na ich zakup mieszkańcy USA wydadzą co najmniej $1.1 mld. Tradycja wysyłania kartek-walentynek sięga 1848 roku, gdy panna Esther Howland z Worcester w stanie Massachusetts założyła firmę produkującą specjalne kartki na dzień św. Walentego. Dekorowano je koronkami i wstążkami i zdobiono malunkami. Na masową skalę kartki z wyrazami miłości zaczęły krążyć 14 lutego od powstania poczty w XIX wieku.
Dla kogo walentynkowy prezent?
Prezenty z okazji Walentynek powędrują nie tylko do męża lub żony czy sympatii, ale także do członków rodziny – tak przynajmniej deklaruje 54.8 procent badanych w ankiecie dla Krajowej Federacji Handlowców (NRF). Prawie 90.8 procent osób będących w związkach zamierza kupić prezent na Walentynki. Tradycyjnie dzieci zaniosą słodycze i prezenty do szkoły dla innych uczniów albo nauczycieli.
Co ciekawe, jedna na pięć osób zamierza kupić także prezent z okazji Valentine’s Day dla swojego psa lub kota. Wydatki na ten cel w tym roku osiągną $681 milionów. A 27 procent Amerykanów zamiast świętować walentynki ze swoim partnerem lub partnerką woli spędzić ten dzień ze swoim psem lub kotem.
Kto więcej wyda?
Podobnie jak w poprzednich latach, mężczyźni wydadzą prawie dwa razy więcej na prezenty dla swej ukochanej niż odwrotnie. Ponoć mężczyźni czują się niejako bardziej zobligowani do obdarowania w ten dzień swojej wybranki czy życiowej partnerki. Najwięcej na walentynki wydadzą ludzie w wieku od 25 do 34 lat. Prawie jedna czwarta wszystkich planujących prezenty na walentynki zakupi je w internecie, a 13.3 procent skorzysta z usług lokalnych biznesów.
S.A.D – czyli antywalentynki
"Love is for Losers" (Miłość dla nieudaczników), "Single and Happy" (Samotny i szczęśliwy) – to niektóre z antywalentynkowych kartek, które można wysłać 15 lutego na Singles Awarness Day (S.A.D). To święto tych, którzy żyją samotnie, ale nie narzekają. Single zachęcani są do tego, by w tym dniu zrobili coś przyjemnego dla siebie albo dla innych samotnych. "Pamiętaj, że to nic złego, że jesteś sam, zrób coś dobrego dla kogoś w potrzebie, pozwól sobie tego dnia na coś ekstra i umów się z innymi samotnymi przyjaciółmi na wspólny wieczór, który wam sprawi przyjemność" – to niektóre ze wskazówek, jakie można znaleźć na stronie singlesawareness.com. Kampania ma być także wsparciem dla niedawno rozwiedzionych i owdowiałych.
Board of Election Commissioners, 69 W. Washington Street, Suite 600, Chicago IL 60602.
Termin składania aplikacji do pracy w obwodowych komisjach wyborczych upływa 29 lutego.
JT