Zabytkowy kościół św. Wojciecha (St. Adalbert) w dzielnicy Pilsen, wybudowany ze składek imigrantów z Polski, został sprzedany akademii muzycznej. Wiernym parafii nie udało się zmienić decyzji Archidiecezji Chicagowskiej.
Przeciwko decyzji archidiecezji o zlikwidowaniu parafii założonej w 1874 roku i sprzedaży budynku kościoła protestowali wierni, w większości Polacy, skupieni w St. Adalbert Preservation Society.
Archidiecezja utrzymywała, że wystawienie kościoła św. Wojciecha wynikało z przeprowadzanej restrukturyzacji, której częścią było łączenie parafii. Nowa strategia była konieczna w związku z przemieszczaniem się wiernych, z których wielu przeniosło się na przedmieścia.
Biskup pomocniczy Alberto Rojas napisał, że na decyzję Archidiecezji Chicagowskiej ma wpływ obserwowany spadek populacji w dzielnicy Pilsen, który jest najniższy od 10-15 lat.
Inny powód to brak funduszy na remont kościoła i utrzymanie historycznego budynkku, wymagającego natychmiastowego remontu. Jeden ze zmarłych parafian przepisał na kościół swój majątek. Początkowo darowizna w akcjach była wyceniana na $3 mln, ale ostatecznie uda się uzyskać tylko $1.7 mln. Archidiecezja poinformowała, że pokryłoby to mniej niż połowę kosztów koniecznych napraw.
Kościół St. Adalbert został oddany do użytku w 1914 roku. Zaprojektował go architekt Henry J. Schlacks na wzór Bazyliki św. Pawła w Rzymie. Parafia istnieje tam jeszcze dłużej, bowiem od 1874 roku.
Jest to trzeci najstarszy kościół w Chicago i pierwszy na południu miasta.
185-stopowe wieże ze względów bezpieczeństwa zostały zabezpieczone rusztowaniami, by ochronić przechodniów przed odpadającą elewacją.
We wtorek archidiecezja poinformowała, że budynek kościoła św. Wojciecha został sprzedany Chicago Academy of Music Conservatory i powstanie w nim światowej klasy szkoła muzyczna.
Akademia zamierza przenieść się do kościoła z dotychczasowego kampusu University Church w Hyde Park w przyszłym tygodniu - powiedział jej rzecznik Andrew Hertzberg.
Zapewnił, że akademia muzyczna zamierza odnowić zabytkowy budynek, w tym jego wieże, plebanię i klasztor.
Hertzber powiedział, że w budynku kościoła św. Wojciecha po przeprowadzce szkoły muzycznej, będą odprawiane msze święte
W kościele św. Wojciecha odprawiane były msze w językach angielskim i hiszpańskim, a także raz w miesiącu po polsku.
Archidiecezja Chicago w swoim oświadczeniu podkreśliła, że decyzja o zawarciu umowy ze szkołą muzyczną była "trudna dla wielu do zaakceptowania".
"Faktem jest, że budynki są w złym stanie z powodu postępującego w ostatnich dekadach spadku wiernych, tygodniowych składek i darowizn. Propozycja Akademii Muzycznej była jedyną, która zawierała zarówno wystarczające finansowanie remontu nieruchomości i obietnicę zachowania go do użytku społeczności" - czytamy w oświadczeniu Archidiecezji Chicagowskiej.
Chicago Academy of Music planuje swój pierwszy koncert na 28 lutego o godz.7.00 wieczorem. Niektórzy wierni parafii kościoła św. Wojciecha planują wtedy protestować przed budynkiem – powiedział portalowi DNAinfo Ryszard Olszewski, prawnuk Józefa Pawlikowskiego, który w 1912 roku rozpoczął budowę kościoła przy 1650 W. 17th Street.
JT