Po dwóch przypadkach wścieklizny potwierdzonych u bezpańskich kotów w stanie Illinois i Missouri wydział kontroli i monitorowania chorób zwierząt w powiecie Cook ostrzega mieszkańców przed tą groźną wirusową chorobą.
W ostatnich dwóch tygodniach jeden przypadek wścieklizny (ang. rabies) został potwierdzony u bezdomnego dorosłego kota w powiecie Ogle w stanie Illinois. Zachorował kociak w powiecie Cass w Missouri. Cook County jest jednym z powiatów, które zaostrzyły nadzór w związku z tymi przypadkami wścieklizny.
"Wścieklizna u kotów w powiecie Cook jest niezwykłe rzadka, ale chcemy mieć pewność, że wszystkie zwierzęta domowe są chronione przed tą chorobą, która może prowadzić do zgonu" - stwierdziła doktor Donna Alexander zarządzająca wydziałem kontroli i monitorowania chorób zwierząt w powiecie Cook.
"Właściciele zwierząt nie muszą panikować, ale należy podjąć wszelkie środki ostrożności, aby chronić je przed tą groźną chorobą" - dodała.
Powiat Cook współpracuje w tym zakresie z sąsiednimi powiatami oraz stanowym wydziałem zdrowia. Prowadzona jest akcja przeprowadzania badań wśród bezpańskich kotów, które mogą mieć kontakt z człowiekiem, czy zdechłych zwierząt.
W 2007 roku w powiecie Cook zostało wprowadzone rozporządzenie, które pozwala na szczepienia i sterylizację dzikich kotów. Ponad 100,000 bezpańskich zwierząt zostało zaszczepionych i wysterylizowanych od tego czasu. Na terenie powiatu Cook zidentyfikowano 183 kolonie dzikich kotów, liczące po parę sztuk.
W powiecie Cook County potwierdzono też 20 przypadków wścieklizny wśród nietoperzy. Głównym nosicielem wirusa wścieklizny w Illinois i jest mały brązowy nietoperz, który może łatwo wejść do domu przez szparę lub mały otwór.
Służby sanitarne czasami otrzymują zgłoszenia o dostaniu się nietoperza przez okno do mieszkania. W takich sytuacjach należy otworzyć szeroko okno, opuścić pomieszczenie, zgasić światło, a zwierzę wyfrunie - radzą eksperci.
Chore na wściekliznę dzikie zwierzę nie boi się człowieka, nie ucieka. Chore nietoperze nie mogą latać, a jedynie pełzać; przewracają się na grzbiet, a zarażony wścieklizną kot najczęściej wykazuje nadmierną pobudliwość, ma napady szału, ślinotok.
Nie wolno do tych zwierząt podchodzić, czy dotykać, a natychmiast zgłaszać takie przypadki do Cook County Department of Animal and Rabies Control pod numer telefonu 708-974-6140.
Wścieklizna to choroba wirusowa, zakaźna, która może się przenieść na człowieka ze zwierzęcia, np. przez ugryzienie. Obowiązkowo trzeba się wtedy zgłosić do lekarza.
Według WHO ponad 55,000 ludzi umiera rocznie z powodu wścieklizny. Najwięcej przypadków zgonów notowanych jest w Azji i Afryce oraz Ameryce Łacińskiej, ale okazjonalnie zdarzają się one w Stanach Zjednoczonych; średnio od dwóch do czterech osób umiera rocznie w USA z powodu wścieklizny.
W Indiach co 30 minut 1 osoba umiera z powodu zakażenia wirusem wścieklizny. Agencja APCRI ocenia, że w 2004 roku z powodu tej choroby w Indiach zmarło 20,565 osób. Około 70 procent ofiar miało mniej niż 15 lat.
Przyczyną tak licznego występowania choroby jest duża liczba bezdomnych, chorych psów. Około 7 mln ludzi co roku w Indiach jest poddawanych kuracji po ugryzieniach wściekłych zwierząt.
Szczepienia psów i kotów, ze względu na ich bezpośrednie jednoczesne obcowanie zarówno z człowiekiem jak i środowiskiem naturalnym, stanowią tak zwaną "strefę buforową" w transmisji choroby ze zwierząt dzikich na człowieka.
JT