Pierwsze tego typu przeprowadzone badanie wykazuje, że lasy w Chicago i okolicach stoją w obliczu poważnych zagrożeń, wynikających ze zmian klimatycznych, a rodzime drzewa szczególnie narażone są na wzrost temperatury i inne zagrożenia.
Zespół prowadzący badanie, kierowany przez Departament Rolnictwa USA, ocenił obszar o powierzchni 7 milionów hektarów, obejmujący część Illinois, Indiany, Michigan oraz Wisconsin. Naukowcy udokumentowali przeszłe i bieżące warunki, podsumowali potencjalny wpływ zmian klimatycznych na lasy miejskie oraz przedstawili plany strategiczne dla powiatów, okręgów parkowych i obszarów chronionych lasów (forest preserve district), które mają pomóc poradzić sobie z obserwowanymi zmianami.
Jednym z kluczowych wyników badań było stwierdzenie, że 15 procent gatunków drzew w regionie ma umiarkowaną lub wysoką podatność na zmiany klimatyczne. Ocena wrażliwości - oparta na prognozach klimatycznych, zmianach stref ciepła i zmianach zdolności gatunku do przetrwania w trudnych warunkach - wykazała również, że wśród gatunków o niskiej podatności na zmiany klimatu, 77 procent stanowią gatunki inwazyjne.
Nowe badania lasów miejskich w Chicago sugerują, że skala występowania rodzimych gatunków drzew może się obniżyć, a gatunków niepochodzących z tych rejonów będzie się rozwijać w miarę przesuwania się siedlisk.
Lydia Scott, dyrektor Inicjatywy na rzecz drzew w rejonie Chicago (Chicago Region Trees Initiative) i współautorka badania powiedziała, że lasy miejskie w tym regionie dostarczają usług wyrównawczych dla mieszkańców, których wartość szacowana jest na 51.2 miliardów dolarów: obejmują one pobieranie zanieczyszczeń z powietrza, pochłanianie wody deszczowej, itd. Ale zdolność lasów miejskich do świadczenia tych usług jest zagrożona, z powodu bieżących i przewidywanych zmian klimatu.
Według przeprowadzonych badań, w ubiegłym stuleciu temperatura w regionie Chicago wzrosła o 1 stopień Fahrenheita i odnotowano znaczny wzrost opadów, nawet o 3 cale w lecie. Badania klimatu w regionie przewidują dalsze zmiany w nadchodzących latach, takie jak:
- pod koniec stulecia temperatury i opady będą bardziej nieregularne
- średnia roczna temperatura wzrośnie od 2.3 do 8.2 stopni Fahrenheita, wzrost będzie widoczny we wszystkich porach roku
- ilości opadów, których wzrost w liczbie i intensywności obserwujemy już dzisiaj, będą nadal rosły, co może zwiększyć odpływy i ilość lokalnej deszczowej wody zalewowej
- w porównaniu z końcem XX wieku skrajne i wyjątkowe susze mogą wydłużyć się w czasie trwania i częstotliwości występowania.
Badanie opublikowane przez USDA Forest Service's Northern Research Station, opracowało samodzielny sposób oceny podatności lasów na obszarach miejskich, który przetestowali specjaliści z czterech regionów, trzech okręgów parkowych i obszarów lasow chronionych. Model dostarczy innym agencjom nadzorującym lasy miejskie sposób oceny ich wrażliwości na zmiany klimatyczne.
"Daje to decydentom, właścicielom gruntów i właścicielom domów możliwość planowania na przyszłosć" - powiedziała Leslie Brandt, specjalista ds. Zmian klimatycznych w USDA Forest Service i prowadzącą badania, w opublikowanym komunikacje prasowym. "Wspólnoty zainwestowały w swoje lasy miejskie, a informacje, które dostarczamy, mogą być wykorzystywane do utrzymania zdrowych lasów, które nadal świadczą usługi, takie jak usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, redukowanie kosztów energii i zarządzanie wodą deszczową".
Monitor