Badania pokazują, że złamanie popularnych haseł, takich jak „123456” i „admin”, zajmuje mniej niż sekundę. Mniej popularne, ale wciąż często stosowane, to kilka lub kilkanaście minut.
Hasła w poczcie elektronicznej, programach czy aplikacjach pomagają chronić niektóre z naszych najbardziej osobistych danych, ale w rzeczywistości wiele z nich nie jest osobistych, co sprawia, że bardzo łatwo je obejść.
NordPass, firma pomagająca użytkownikom generować hasła i zapewniać ich bezpieczeństwo, opublikowała coroczną listę najpopularniejszych haseł dostępu i pokazała, po raz kolejny, że wielu osobom brakuje kreatywności, która skutkuje później problemami.
Analiza 4,3 terabajtów danych pobranych z publicznie dostępnych źródeł w 35 krajach i na ośmiu różnych typach platform bez naruszania prywatności i danych osobowych wykazała, iż najpopularniejsze hasła to wciąż ciągi liczb.
Najczęściej stosowane
Najpopularniejszy ciąg liczb to „123456”. Został zliczony ponad 4,5 miliona razy. Według NordPass złamanie go zajmuje mniej niż sekundę.
Hasło „admin” jest równie łatwe do złamania i zostało zliczone ponad 4 miliony razy.
Następnie pojawiają się ciągi liczb, takie jak „1234”, „12345678” lub - jakby to miało większe znaczenie - „123456789”, które również są bardzo powszechne.
Na liście znajdują się również słowa takie jak „hasło”, którego złamanie zajmuje ułamek sekundy oraz słowo „UKNOWN”, którego rozszyfrowanie zajmuje 17 minut.
Jeśli myślisz, że słowo „P@ssw0rd” jest oryginalne i wyjątkowe, to się mylisz. Złamanie zajmuje mniej niż sekundę i w badanej próbce danych zostało zastosowane 135 tysięcy 424 razy.
Może seria liter?
Tu też nie błyszczymy. Jeśli spojrzymy na klawiaturę i przesuniemy palcem po górnym rzędzie liter, otrzymamy QWERTYUIOP – to jednocześnie hasło, które zostało zliczone 79 434 razy, a jego złamanie zajmuje... oczywiście mniej niż sekundę.
NordPass filtruje również hasła według kraju
W USA na szczycie listy znajdują się „123456”, „hasło” i „admin”. Ale na przykład na 16. miejscu najczęściej stosowanych znajduje się sh**bird, czyli gów*****ptak. Nie wiadomo, dlaczego. Ale użyto go do zabezpieczenia danych kilka tysięcy razy. Ile czasu na jego złamanie? 5 minut.
NordPass twierdzi również, że różne platformy mogą wpływać na nasze nawyki związane z hasłami. Na przykład jednym z najpopularniejszych haseł dostępu w witrynie Amazon jest... trudno uwierzyć... „amazon”.
W przypadku witryn streamingowych jednym z najpopularniejszych haseł jest „netflix”. NordPass twierdzi, że witryny do oglądania filmów i telewizji mają najgorsze hasła zabezpieczające dostęp w porównaniu do innych miejsc.
Niewiele się zmienia
Tendencje przedstawione w tegorocznym raporcie nie odbiegają daleko od lat poprzednich. Password w postaci „12345” i „hasło” od zawsze należą do najpopularniejszych.
Jakie wybrać, by być zabezpieczonym
Nigdy nie będziemy zabezpieczeni w pełni, ale NordPass twierdzi, że technologia ewoluuje, więc hasła są coraz trudniejsze do złamania, choć ataki złośliwego oprogramowania nadal stanowią zagrożenie.
Zaleca tworzenie mocnych haseł/passwordów, składających się z 20 znaków, z wielkich i małych liter. Odradza się podawanie jako zabezpieczeń dat urodzin i innych łatwych do odgadnięcia informacji oraz zachęca do tworzenie różnych haseł dla różnych witryn i platform.
rj