Po wygranej Trumpa w wyborach prezydenckich i zdobyciu Senatu, republikanie mają dużą szansę na odzyskanie pełnej kontroli nad Kongresem, jeśli utrzymają Izbę Reprezentantów. Ostateczne wyniki są w tym momencie nieznane, ale wiele wskazuje na to, iż Trump będzie cieszyć się bezprecedensowym polem do realizacji swojego programu.
Pełna kontrola nad Kongresem zapewniłaby prezydentowi i jego partii swobodę w mianowaniu członków gabinetu, zatwierdzaniu sędziów oraz kształtowaniu polityki fiskalnej i podatkowej. Jednak nawet przy przewadze w Senacie Trump będzie musiał uwzględnić zdanie umiarkowanych senatorów, takich jak Susan Collins z Maine czy Lisa Murkowski z Alaski, mogących blokować jego bardziej kontrowersyjne decyzje.
Eksperci wskazują, że w kwestiach takich jak Bliski Wschód, Ukraina czy Tajwan, nie ma pełnej zgody wśród polityków konserwatywnych, o czym świadczą wcześniejsze głosowania dotyczące polityki zagranicznej.
Ocenia się również, że niezależnie od ostatecznego rozkładu sił politycznych w Waszyngtonie, Senat raczej nie będzie w stanie osiągnąć wiele poza zajęciem się kwestiami podatkowymi w ciągu najbliższego roku czy dwóch.
Nowe przywództwo w Senacie
Ważną zmianą będzie wybór nowego przywódcy republikanów w Senacie po odejściu Mitcha McConnella. Faworytem jest John Thune, bliski współpracownik McConnella, który jednak miał burzliwą historię relacji z Trumpem, choć ostatnio ich stosunki uległy poprawie. Thune może odgrywać kluczową rolę w negocjacjach między Białym Domem a Kongresem. Inni potencjalni kandydaci, to w tym momencie między innymi senatorowie John Cornyn z Teksasu oraz Rick Scott z Florydy.
Spory o podatki i budżet
Republikanie będą musieli również zmierzyć się z wygasającymi zapisami ustawy podatkowej Trumpa z 2017 roku. Już teraz rysują się linie konfliktów – Senat republikański będzie chciał zachować limit odliczeń podatkowych dla stanów o wysokich podatkach, co może jednak wywołać tarcia z Izbą, zwłaszcza jeśli republikanie uzyskają w niej większość dzięki głosom z takich stanów, jak Kalifornia czy Nowy Jork. Dodatkowe wyzwania stanowić będzie planowane rozszerzenie ulgi podatkowej na dzieci oraz zmiany w podatkach korporacyjnych i indywidualnych.
Wyzwania na linii Izba – Trump
W Izbie Reprezentantów sytuacja może się okazać nieprzewidywalna, ponieważ republikanie, mimo przewagi, nadal są podzieleni. Wybór przewodniczącego Izby będzie kolejnym testem jedności partii. Obecny przewodniczący, Mike Johnson, otrzymał poparcie Trumpa, jednak każda próba jego usunięcia może doprowadzić do konfliktu z nowo wybranym prezydentem.
Perspektywy na przyszłość
Potencjalna większość republikanów w obu izbach Kongresu daje Trumpowi solidne zaplecze polityczne do realizacji ambitnego programu. Jednak jego decyzje będą uzależnione nie tylko od jego preferencji, ale również od poparcia wewnątrzpartyjnego. Konflikty frakcyjne i napięcia między umiarkowanymi a radykalnymi członkami partii mogą wpłynąć na kierunek polityki w najbliższych latach.
Dla Trumpa i jego administracji najbliższe miesiące będą kluczowe. Przed republikanami stoi okazja do wprowadzenia głębokich zmian w polityce krajowej, jednak aby to osiągnąć, będą musieli pokonać wewnętrzne różnice i zyskać pełne poparcie obu izb.
rj