Lucy Letby została uznana za winną zamordowania siedmiorga dzieci na oddziale neonatologicznym w szpitalu w Wielkiej Brytanii. 33-latka została również skazana za próbę zabicia sześciorga innych niemowląt w szpitalu Countess of Chester w okresie od czerwca 2015 do czerwca 2016.
Proces ujawnił szokujące szczegóły, w jaki sposób 17 dzieci – z wyjątkiem jednego wszystkie były wcześniakami – zostało zamordowanych lub zranionych przez Letby, opisaną przez prokuraturę jako „przebiegłą”, „wyrachowaną” i „zimną zabójczynię”. Kobieta uznawana jest obecnie za największego seryjnego zabójcę dzieci we współczesnej historii Wielkiej Brytanii.
Atakowała niemowlęta, wstrzykując im w ciało insulinę, mleko lub powietrze, doprowadzając do nagłego załamania stanu zdrowia. Została oskarżona o fizyczną napaść na jedno dziecko i spowodowanie uszkodzenia wątroby, opisanego jako podobne do powstałego w wyniku wypadku drogowego.
Kobieta zaprzeczyła postawionym jej 22 zarzutom – siedmiu zarzutom morderstwa i 15 zarzutom usiłowania zabójstwa – ale została skazana na podstawie 13 zarzutów po tym, jak ława przysięgłych obradowała przez ponad 99 godzin.
Letby został uznany za niewinną dwóch zarzutów usiłowania zabójstwa, a ława przysięgłych była niezdecydowana w sprawie zarzutów usiłowania zabójstwa czworga dzieci.
Podczas procesu, który rozpoczął się w październiku 2022 r., prokuratura określiła Letby jako „wyrachowaną i przebiegłą” oportunistkę, która ukrywała swoje „mordercze ataki”.
Została skazana po dwuletnim dochodzeniu prowadzonym przez policję Cheshire w sprawie alarmującego i niewyjaśnionego wzrostu liczby zgonów i prawie śmiertelnych zapaści wcześniaków w szpitalu.
Przed czerwcem 2015 roku na oddziale neonatologicznym dochodziło do mniej niż trzech zgonów niemowląt rocznie. Jej zespół adwokacki argumentował, że zgony i problemy zdrowotne były wynikiem „seryjnych niepowodzeń w opiece” na oddziale, a ona jest ofiarą „systemu, który chciał przypisać komuś winę, gdy sam zawiódł”.
Proces trwał ponad 10 miesięcy i jest uważany za najdłuższy proces o morderstwo w Wielkiej Brytanii.
rj