----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

13 listopada 2023

Udostępnij znajomym:

W polskim parlamencie trwa pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji. Obrady rozpoczął marszałek senior – Marek Sawicki z PSL. Potem posłowie wybrali pełnoprawnego marszałka. Został nim Szymon Hołownia – lider Polski 2050. To głosowanie pokazało, że Prawo i Sprawiedliwość definitywnie traci władzę, a Mateusz Morawiecki nie będzie w stanie stworzyć nowego rządu. Hołownię poparło 265 posłów, bo głosowali na niego też parlamentarzyści Konfederacji. Kandydatką Prawa i Sprawiedliwości, które w Sejmie X kadencji ma 194 mandaty, była Elżbieta Witek.

Nowy marszałek

Wybrany na marszałka Sejmu Szymon Hołownia złożył kwiaty pod sejmowymi tablicami pamiątkowymi - upamiętniającymi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Macieja Płażyńskiego, posłów poległych podczas II wojny światowej, ofiary katastrofy smoleńskiej i Jana Pawła II. Hołownia ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. W drugiej połowie kadencji Sejmu marszałkiem izby niższej, zgodnie z umową koalicyjną, ma być Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy.

„Ta sala to nie oktagon z gali MMA. To dom spotkań i rozmowy. Polacy tą ogromną frekwencją powiedzieli nam bardzo wyraźnie: dość już tego, co było. Ma się zmienić nie tylko partia, ale i polityka. Obiecuję, że znikną szpecące Sejm policyjne barierki, wyjedzie zamrażarka” — zadeklarował lider Trzeciej Drogi. Hołownia zapewnił, że będzie konsultował się z dziennikarzami sejmowymi, a izba niższa ma być otwarta dla wszystkich – dziennikarzy i zwykłych obywateli. Szymon Hołownia nie otrzymał gratulacji od polityków Prawa i Sprawiedliwości – nie wstali z miejsc. 

Problem z wyborem wicemarszałków

Wicemarszałków będzie prawdopodobnie sześcioro. Dobrą praktyką jest, aby swojego przedstawiciela w prezydium miał każdy klub parlamentarny. Największy problem dotyczy wyboru Elżbiety Witek z Prawa i Sprawiedliwości, która dotychczas była marszałkiem. Teraz jej kandydatury nie chce poprzeć parlamentarna większość. Politycy Koalicji Obywatelskiej twierdzą, że Witek będąc marszałkiem łamała Konstytucję. Podobnego zdanie jest Konfederacja.

PiS nie zgłosi innego kandydata na wicemarszałka Sejmu, jeśli Elżbieta Witek przepadnie w głosowaniu – stwierdził Mariusz Błaszczak

Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga doszły do porozumienia z Konfederacją i poprą kandydata tej partii na stanowisko wicemarszałka. Konfederacja zdecydowała, że będzie nim Krzysztof Bosak – wiceprezes partii.

Nowy rząd

Premier Mateusz Morawiecki złożył po inauguracyjnym posiedzenia Sejmu X kadencji, na ręce marszałka seniora Marka Sawickiego, dymisję Rady Ministrów. Zgodnie z konstytucją, szef rządu składa dymisję na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji. Były premier zapewnił, że będzie pracował nad stworzeniem nowego rządu. Z kim? Nie wiadomo.

„Dołożyliśmy cegiełkę do tego, by poprawić niewydolne struktury państwa. Warto powiedzieć o wielkiej polityce bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju, wyrównywania szans na polskiej wsi, polityce kulturalnej, oświatowej” — zapewniał z sejmowej mównicy Mateusz Morawiecki. Premier ma czas do 11 grudnia na przedstawienie exposè i uzyskanie wotum zaufania dla swojego rządu. Sejm uchwala je bezwzględną większością głosów (czyli więcej "za" niż "przeciw" i wstrzymujących się) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że cel nie zostanie osiągnięty. W takim przypadku prawo wskazania kandydata na premiera ma Sejm. Kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy na urząd premiera jest Donald Tusk.

fk

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor