----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

11 października 2016

Udostępnij znajomym:

Jak zachowywać się po zatrzymaniu przez policję do rutynowej kontroli drogowej? – instruktaż dotyczący takich sytuacji za rok stanie się obowiązkowy na kursach na prawo jazdy w stanie Illinois. Ustawodawcy mają nadzieję, że dzięki temu uda się uniknąć wielu nieporozumień, które mogą mieć tragiczny finał.

"Zatrzymanie do policyjnej kontroli drogowej może być bardzo stresujące. Myślę, że to bardzo ważne, szczególnie teraz, by nastolatkowie i przyszli kierowcy wiedzieli, czego oczekuje się od nich po zatrzymaniu przez funkcjonariusza. Mam nadzieję, że będzie jak najmniej sytuacji, kiedy dochodzi do eskalacji napięcia między kierowcą i policjantem" – powiedziała stanowa senator Julie Morrison z Deerfield, która była współtwórcą i sponsorem ustawy przyjętej przez stanowy Kongres. Ustawa została podpisana przez gubernatora Bruce'a Raunera w ubiegłym miesiącu i wejdzie w życie w 2017 roku.

Podobne materiały już przerabiają uczniowie w publicznych szkołach średnich w ramach programu edukacji drogowej. Kurs zatytułowany "Being Pulled Over by Law Enforcement" dotyczący zatrzymań kierowców do kontroli jest częścią podręcznika wydawanego przez biuro sekretarza stanu. Nauczyciele prowadzący kursy nauki jazdy w szkołach publicznych mają obowiązek przerobić z uczniami ten materiał.

"Nowa ustawa idzie o krok dalej poprzez rozszerzenie tego wymogu na prywatne szkoły jazdy" – powiedział Dave Druker, rzecznik biura sekretarza stanu, które reguluje działalność prywatnych szkół prowadzących kursy na prawo jazdy.

Biuro sekretarza stanu ma za zadanie aktualizację programu nauczania i wprowadzenie do niego nauki o tym, jak kierowcy powinni się zachowywać po zatrzymaniu do kontroli drogowej. Wytyczne znajdą się w nowym podręczniku , który zostanie opublikowany w 2017 roku, kiedy prawo wejdzie w życie. Druker powiedział, że biuro sekretarza stanu współpracuje w tym zakresie z policją stanową.

David Shapiro, prawnik z MacArthur Justice Center na Northwestern University, powiedział, że jest zaskoczony tym, iż nowe prawo nie obejmie obecnych świeżo upieczonych kierowców, z których wielu to osoby nieletnie.

Odpowiedzialność teraz spoczywa na rodzicach,  którzy najpierw sami się muszą dokształcić, aby rozmawiać o tym ze swoimi dziećmi – powiedział. "Dzieci są najbardziej narażone na działania nadgorliwych policjantów" – dodał Shapiro.

Kongreswoman Frances Ann Hurley z Chicago, która projekt nowego prawa przedstawiła w stanowym Kongresie w lutym, zastrzega, że ustawa nie została wprowadzona w odpowiedzi na ostatnie przypadki zastrzelenia przez policję kierowców po zatrzymaniu do rutynowej kontroli drogowej.

"Chcemy, by wszyscy uczyli się tego samego" – tłumaczy – "To jest ustawa edukacyjna. Chcemy, aby wszyscy wiedzieli, co robić, gdy zostaną zatrzymani do kontroli przez policję".

Ostatni taki tragiczny przykład pochodzi z początku lipca. Na przedmieściach St. Paul w Minnesocie policjant podczas zatrzymania postrzelił 32-letniego Afroamerykanina Philando Castilego, którego zatrzymano z powodu rozbitego tylnego światła w samochodzie. "Próbował wyjąć z kieszeni dowód tożsamości i portfel. Powiedział policjantowi, że sięga po portfel, a funkcjonariusz postrzelił go w ramię" – relacjonowała partnerka Castilego. Diamond Reynolds częściowo nagrała zdarzenie. 10-minutowe nagranie wideo – pokazane na żywo na Facebooku wkrótce potem zostało umieszczone na YouTube. Postrzelony mężczyzna zmarł w szpitalu. Philando Castile miał pozwolenie na broń, którą znaleziono w samochodzie.

"Zawsze bądź spokojny" – o tych trzech słowach radzi pamiętać Kulmeet Galhotra, obrońca z urzędu z biura powiatu Cook. "Odnoś się z szacunkiem i bądź miły" – dodaje. Należy jednak zawsze pamiętać, że mamy prawo do zachowania milczenia. "Kiedy zostaniesz z jakiegoś powodu aresztowany zachowaj milczenie i poproś o adwokata" – radzą prawnicy.

JT

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor