----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

24 października 2023

Udostępnij znajomym:

Grupa ponad 40 stanów pozwała Metę, korporację nadrzędną dla Instagrama i Facebooka, oskarżając tego giganta mediów społecznościowych o tworzenie produktów, które celowo uzależniają i podsycają kryzys zdrowia psychicznego wśród młodych osób.

Zarzuca się Mecie oszukanie opinii publicznej w sprawie szkodliwości Facebooka i Instagrama, które według prokuratora generalnego „wykorzystują i manipulują” dziećmi.

„Dzieci i nastolatki cierpią z powodu rekordowo złego stanu zdrowia psychicznego, a winę ponoszą firmy z branży mediów społecznościowych, takie jak Meta” – stwierdziła w oświadczeniu prokurator generalna Nowego Jorku, Letitia James. „Meta czerpie korzyści z bólu dzieci, celowo projektując swoje platformy z funkcjami manipulacyjnymi, które uzależniają je od platform, jednocześnie obniżając ich własną samoocenę”.

Ponad 30 stanów dołączyło do pozwu federalnego Arizony, Nowego Jorku, Wirginii Zachodniej i innych przeciwko korporacji Meta. Inni prokuratorzy generalni, w tym z Tennessee i Waszyngtonu, złożyli tego samego dnia podobne pozwy w sądach stanowych.

Łącznie ponad 40 stanów wskazuje na Metę jako firmę, która odrzuciła obawy dotyczące bezpieczeństwa swoich produktów, aby w ten sposób uzależnić jak największą liczbę młodych ludzi i osiągnąć maksymalne zyski.

Jak szkodzą

Eksperci twierdzą, że funkcje Mety, które są w stanie „manipulować produkcją dopaminy” zatruły zdrowie psychiczne całego pokolenia, powołując się na algorytm rekomendacji, który określa, co ludzie widzą po zalogowaniu się na Instagramie i Facebooku, a także możliwość „polubienia” postów i przeglądania strony bez ograniczeń.

20 fb instagram

Czego domagają się stany

Pozwy mają na celu uznanie elementów budowy i cech konstrukcyjnych Mety za niezgodne z prawem na mocy stanowych przepisów dotyczących ochrony konsumentów, które pociągają za sobą wysokie kary finansowe. Prokuratorzy generalni poszczególnych stanów zwracają się także do sądów, aby zmusiły firmę do wprowadzenia drastycznych zmian na Facebooku i Instagramie, których celem byłoby zwiększenie bezpieczeństwa tych platform dla młodych ludzi.

Branża pod ochroną

Ogólnie rzecz biorąc, firmy z branży mediów społecznościowych nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za to, co udostępniają ich platformy, zgodnie z ustawą znaną jako Sekcja 230, która od dziesięcioleci chroni branżę technologiczną.

Eksperci prawni twierdzą, że Meta prawdopodobnie powoła się na Sekcję 230 w ramach swojej obrony.

Ale...

Prokuratorzy stanowi sporządzili pozwy w nadziei na obejście prawa, ponieważ zarzuty skupiają się na naruszeniach przepisów dotyczących ochrony konsumentów i bezpieczeństwa dzieci, a nie na konkretnych fragmentach treści.

Podobne roszczenia przeciwko firmom technologicznym spotkały się w przeszłości z mieszanymi wynikami w sądach – niektórzy sędziowie zezwolili na kontynuowanie pozwów pomimo Sekcji 230, a inni sądy odrzucali je ze względu na potężną tarczę prawną.

Odpowiedź Mety

W oświadczeniu rzeczniczka Mety, Nkechi Nneji, stwierdziła, że firma podziela zaangażowanie poszczególnych stanów w zapewnianie nastolatkom bezpiecznego i pozytywnego korzystania z Internetu. Powiedziała, że firma wprowadziła szereg funkcji, które mają wspierać młodych użytkowników i ich rodziny.

„Jesteśmy rozczarowani, że zamiast produktywnie współpracować z firmami z całej branży w celu stworzenia jasnych, dostosowanych do wieku standardów dla wielu aplikacji, z których korzystają nastolatki, prokuratorzy generalni wybrali tę ścieżkę” – dodała Nneji.

Wiadomo było o manipulacjach od dawna

Bitwy sądowe w tym tygodniu rozpoczęły się kilka lat po tym, jak „Wall Street Journal” ujawnił tajne badania wewnętrzne samej Mety, z których wynikało, że firma była świadoma szkód, jakie Instagram wywiera na zdrowie psychiczne wielu nastolatków, zwłaszcza dziewcząt, u których rozwinęły się szkodliwe problemy z wizerunkiem ciała po korzystaniu z tej platformy.

Wewnetrzne ustalenia firmy, które wypłynęły w ramach śledztwa dotyczącego plików Facebooka z 2021 r. (Facebook Files), wynika, że ​​32% nastolatek, które źle czuły się ze swoim ciałem, stwierdziło, że korzystanie z Instagrama znacznie pogorszyło ich samopoczucie.

rj

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor