Burmistrz Rahm Emanuel używał prywatnych kont emailowych do komunikowania się z czołowymi przedstawicielami rządu i sił politycznych. Emanuel, podobnie jak Hillary Clinton, kiedy była sekretarz stanu, używał w tym celu własnej niestandardowej domeny.
Rahm Emanuel zarejestrował swoją prywatną domenę rahmemail.com 16 maja 2011 roku - w tym samym dniu został zaprzysiężony na urząd burmistrza Chicago.
To osobiste konto pojawiło się wśród tysięcy e-maili szefa kampanii Clinton Johna Podesty, przechwyconych przez hakerów i opublikowanych przez portal WikiLeaks w zeszłym miesiącu.
Pocztę elektroniczną burmistrza z tym adresem można znaleźć także wśród 30,000 emaili opublikowanych przez Departament Stanu na początku tego roku. Emanuel używał tego konta, aby komunikować się z Clinton, kiedy była sekretarzem stanu.
Burmistrz otrzymał również email od Podesty na inne osobiste konto na Gmail, które znalazło się wśród tych opublikowanych przez WikiLeaks.
Był to pierwszy, bezpośredni dowód na to, że Emanuel wykorzystał prywatne konta emailowe już na stanowisku burmistrz poza oficjalnym przydzielonym mu przez Urząd Miasta - podkreślił dziennik "Chicago Tribune".
Rzecznik prasowy Emanuela Adam Collins powiedział, że używanie przez burmistrzów niestandardowej domeny jest powszechne. Collins dodał, że Rahm Emanuel po uruchomieniu służbowego adresu nie korzystał już z prywatnego serwera.
W Illinois dostęp do komunikacji prowadzonej za pośrednictwem poczty elektronicznej przez funkcjonariusza publicznego regulowany jest przez stanowe prawo. Dziennik "Chicago Tribune" kilka razy domagał się dostępu do komunikacji elektronicznej burmistrza powołując się na zapisy ustawy Freedom Information Act.
"Chicago Tribune" pozwał Emanuela we wrześniu 2015 roku, twierdząc, że burmistrz naruszył stanowe przepisy odmawiając upublicznienia komunikacji elektronicznej dotyczącej działalności gospodarczej miasta, którą prowadził za pośrednictwem prywatnych emaili i wiadomości tekstowych.
Pod koniec maja sędzia powiatu Cook odrzucił wniosek Emanuela do odrzucenia pozwu twierdząc, że emaile burmistrza i wiadomości tekstowe nie mogą być zwolnione z obowiązku ujawnienia tylko dlatego, że są transmitowane przez urządzenia osobiste. Sprawa jest w toku.
Rzecznik burmistrza zapytany, dlaczego Rahm Emanuel skonfigurował osobiste konto rahmemail.com w dniu, kiedy został zaprzysiężony, odpowiedział: "Po wyborach w 2011 roku fundusz kampanii założył nowy e-mail w celu oddzielenia poczty elektronicznej prywatnej i służbowej lub rządowe zastosowanie politycznych, gdyż korzystanie z jednej poczty do tych samych celów naruszałoby przepisy miejskie i stanowe. Użycie domeny Gmail pozwoliło na lepsze zabezpieczenia, biorąc pod uwagę rosnące zagrożenie cyberatakami". Collins nie powiedział, czy Emanuel używał prywatnego konta mailowego w celach służbowych.
Od objęcia urzędu Emanuel użył prywatnej domeny, aby wysłać co najmniej siedem wiadomości do Clinton, kiedy była sekretarzem stanu.
Clinton znalazła się pod ostrzem krytyki za korzystanie z prywatnego serwera, kiedy była sekretarz stanu, bo - jak wskazują jej przeciwnicy polityczni - w niepowołane ręce np. hakerów mogły wpaść tajne rządowe informacje. Dochodzenie nie wykazało żadnego wykroczenia przez sekretarz stanu, ale dyrektor FBI James Comey stwierdził, że Clinton była "bardzo nieostrożna" przy korzystaniu z prywatnego serwera do celów służbowych.
Clinton używała domeny podobnej do tej, z której korzystał Emanuel - clintonemail.com.
W lipcu FBI zakończyło śledztwo. Dyrektor Federalnego Biura Śledczego James Comey powiedział wtedy, że Clinton dopuściła się dużego niedbalstwa, bo do jej skrzynki clintonmail.com teoretycznie mogły mieć dostęp osoby nieuprawnione. Comey mówił, że Clinton powinna była wiedzieć, iż piwnica jej domu to nieodpowiednie miejsce na umieszczenie serwera używanego do służbowych emaili.
Co burmistrz pisał do Hillary Clinton?
W jednym z emaili upublicznionych przez Departamentu Stanu burmistrz Rahm Emanuel zapraszał Hillary Clinton do udziału w Chicago Ideas Week w 2012 roku - cyklu imprez organizowanych przez Urząd Miasta, z politykami i biznesmenami.
"Hillary, założyciel Grouponu rozpoczął Ideas Week w Chicago i impreza przez dwa kolejne lata odnosiła niesamowity sukces. W ubiegłym roku zrobiłem panel z burmistrzem Bloombergiem" - pisał Emanuel w emailu do Clinton wysłanym w 31 lipca 2012. "W tym roku chciałbym razem z tobą pojawić się w dniu otwarcia i rozmawiać o stanie kraju. Wielka szansa na wielu poziomach. Odbyłoby się 8 października. Bardzo chciałbym, abyś dołączyła do nas. Daj mi znać, co myślisz".
"Zobaczę, co będę mogła zrobić. Mogę być w tym czasie w podróży. Dam ci znać, jak najszybciej. Dzięki" - odpowiedziała Clinton dzień później.
Mniej niż minutę od nadejścia tego emaila Emanuel podziękował jej za odpowiedź wysyłając list ze swojego smartfona BlackBerry podłączonego do sieci AT&T. Clinton szybko odpisała, aby powiadomić, że nie może będzie mogła pojawić się w Chicago.
"Przepraszam, ale mam zaplanowany wyjazd na Bałkany, ale może uda się następnym razem. Wszystkiego najlepszego, burmistrzu" - napisała Clinton.
"Dzięki za szybką odpowiedź" - Emanuel ponownie odpowiedział ze swojego telefonu. "Powodzenia na Bałkanach".
W czerwcu 2014 roku Hillary Clinton wzięła udział w Ideas Week. Razem z burmistrzem Emanuelem rozmawiali przed publicznością w teatrze Harris w Millennium Park.
Rzecznik burmistrza zapytany o to, dlaczego Emanuel użył swojego prywatnego emaila, by zaprosić Clinton na to oficjalne wydarzenie, odpowiedział: "Burmistrz i sekretarz znają od przez ponad 20 lat."
Drugi email od Emanuela do Clinton, który znalazł się wśród tych opublikowanych przez Departament Stanu, był reakcją burmistrza na jej wywiad w programie "60 Minutes" w styczniu 2013. Emanuel pogratulował Clinton tego wywiadu.
Emaile Podesty
Z opublikowanych przez portal WikiLeaks emaili wynika, że burmistrz Rahm Emanuel używał domeny rahmemail.com, aby skontaktować się z Podestą, szefem kampanii prezydenckiej Hillary Clinton. Emanuel i Podesta pracowali razem w Białym Domu w administracji byłego prezydenta Billa Clintona.
Dzień po tym, jak Emanuel rozpoczął walkę o reelekcję, Podesta wysłał do niego email na adres Gmail zamiast konta rahmemail.com.
"Stan zdał mi raport, więc czuję się nieco lepiej" - napisał Podesta do Emanuela, prawdopodobnie wspomniał zajmującego się sondażami Stana Greenberga. "Ale powrót na pole walki jest okropny. Daj mi znać, jeśli coś jeszcze możemy zrobić, aby pomóc. Mary przesyła serdeczności. John".
Mniej niż w tydzień po wygraniu reelekcji w kwietniu 2015 roku, Emanuel wysłał do Podesty email zatytułowany "dobre słowo", polecając autora jego przemówień Briana DeSplintera w kampanii Clinton. Do wyłania tej wiadomości Emanuel użył konto rahmemail.com, a nie adresu Gmail.
"Brian pisał dla mnie przemówienia przez ostatnie cztery lata i robił świetną robotę" - pisał Emanuel. "On jest wysoko wykwalifikowany w pisaniu przemówień i wiem, że byłby bardzo cennym nabytkiem w zespole. Daj mi znać, jeśli masz jakiekolwiek pytania i mam nadzieję, że będziesz mógł znaleźć dobrą pozycję dla niego. Resume w załączniku".
DeSplinter raczej nie dostał pracy przy kampanii Clinton, bo na swoim profilu na portalu Linkedln widnieje jako kierownik departamentu komunikacji w United Airlines.
JT