Do sądu federalnego w Chicago trafił pozew sześciu osób zarejestrowanych jako przestępcy seksualni. W przeszłości dopuściły się one przestępstw wobec dzieci. W pozwie podważają zgodność z konstytucją przepisów dotyczących stanowego rejestru przestępców seksualnych.
Prokurator generalna Illinois Lisa Madigan i dyrektor stanowej policji Leo Schmitz zostali wymieni w pozwie jako osoby oskarżone w sprawie rejestru przestępców seksualnych w Illinois. Zdaniem skarżących przepisy są do tego stopnia "niejasne", że naruszają prawa gwarantowane konstytucją. Chodzi o prawo do wolności słowa, praktykowania swojej religii, a także i uczestnictwa w życiu rodzinnym.
Jeden z mężczyzn, zidentyfikowany w pozwie jako John Doe 1, twierdzi, że nie może grać w golfa w parku miejskim, nawet jeżeli nie ma w nim dzieci, z obawy, że zostanie oskarżony o popełnienie przestępstwa. Wymieniane są też inne miejsca użytku publicznego, w których mogą znajdować się dzieci, a z których nie mogą korzystać osoby znajdujące się w rejestrze skazanych za przestępstwa seksualne; np. kościoły, biblioteki czy muzea.
Żadna z sześciu osób, które podpisały się pod pozwem, po wprowadzeniu do rejestru nie była już potem karana. Proszą oni sędziego o zweryfikowanie konstytucyjności stanowych ustaw w tej sprawie. Wszyscy pozostają anonimowi.
W 1947 roku Kalifornia stała się pierwszym stanem z programem rejestru przestępców seksualnych, ale dopiero 50 lat później lista tych, którzy odbyli karę, została udostępniona do wiadomości publicznej. W 1990 roku stan Waszyngton udostępnił mieszkańcom informacje dotyczące najbardziej niebezpiecznych przestępców kryminalnych.
Cztery lata później, w 1994 roku, w całym kraju wprowadzono prawo pod nazwą "Jacob Wetterling Act", w myśl którego wszystkie stany zostały zobligowane do uchwalenia prawa dotyczącego obowiązkowego wpisu do rejestru przestępców seksualnych, czyli wszystkich skazanych przez sąd za przestępstwa tego typu.
W 2007 roku ustawa pod nazwą "Adam Walsh Child Protection and Safety Act (AWA)" stała się prawem. Została podpisana przez republikańskiego prezydenta George'a W. Busha. Prawo reguluje obowiązek rejestrowania się skazanych za przestępstwa seksualne właśnie do rejestru po zakończeniu odbytej kary. Niektórzy muszą robić to co trzy miesiące, inni co pół roku w ciągu 15 do 25 lat od wyjścia z więzienia.
Na mocy ustawy dane te są publikowane w internecie. Po odnalezieniu kryminalisty wyświetla się jego wirtualna kartoteka – zdjęcie, dokładny rysopis, aktualny adres zamieszkania i miejsca pracy, opis przestępstwa, jakiego się dopuścił i kara, na jaką został skazany.
W Illinois podobne stanowe prawo dotyczące obowiązku rejestrowania się przestępców wprowadzono na mocy ustawy z 15 sierpnia 1986 roku. Jednak od tego czasu prawo było wielokrotnie zmieniane. Obowiązujące przepisy wprowadziła ustawa z 1 stycznia 1996 roku pod nazwą Sex Offender Registration Act i Child Sex Offender and Child Murderer Community Notification Law.
Rejestrowaniem przestępców seksualnych zajmuje się specjalny wydział stanowej policji (Sex Offender Registration Unit). Osoba skazana za najcięższe przestępstwa seksualne, uznana za niebezpieczną, musi rejestrować się co 90 dni do końca swojego życia.
Wszystkie osoby skazane za przestępstwa seksualne muszą w ciągu 10 dni od wyjścia na wolność zgłosić swój aktualny adres. Biuro szeryfa danego powiatu ma obowiązek zgłaszania szkołom i innym placówkom edukacyjnym i opiekuńczym informacji o przestępcach seksualnych mieszkających w ich rejonie.
Wyjątkiem jest Chicago, bo ten obowiązek przejął miejski departament policji. Obowiązek rejestracji na liście sex offenders w Illinois mają także mieszkańcy innych stanów, którzy pracują albo uczą się w naszym stanie.
Osoby, które zostały skazane za przestępstwa seksualne wobec dzieci, nie mogą mieszkać w odległości mniejszej niż 500 stóp od szkół, placów zabaw czy placówek edukacyjno-opiekuńczych; wyjątkiem są właściciele domów nabytych do 7 lipca 2000 roku.
Rejestr przestępców seksualnych w Illinois można znaleźć na stronie internetowej Stanowej Policji pod adresem https://www.isp.state.il.us/sor/sor.cfm. Wystarczy wpisać adres i możemy zobaczyć, czy w danej okolicy mieszkają osoby skazane za przestępstwa seksualne. Jest także możliwość wyszukiwania osób po wpisaniu ich nazwiska i adresu.
JT