Jewgienij Prigożyn, bliski współpracownik Władimira Putina i szef armii najemnej – grupy Wagnera – najprawdopodobniej zginął w wyniku katastrofy lotniczej w obwodzie twerskim na północy Rosji.
Na liście pasażerów samolotu, który rozbił się w obwodzie twerskim, był Jewgienij Prigożyn; w katastrofie zginęło 10 osób, wszyscy na pokładzie — podaje Rosawiacja, czyli rosyjska agencja transportu lotniczego. Na pokładzie samolotu miał być nie tylko Jewgienij Prigożyn, ale też jego "prawa ręka" Dmitrij Utkin pseudonim "Wagner" — informuje portal Meduza powołując się na anonimowe źródła. Według rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych – prywatny samolot odrzutowy leciał z Moskwy do Petersburga.
Russia: A plane crashed in the Bologovsky district of the Tver region. At least 4 dead, 3 others were injured https://t.co/Qdp8TX3Og4 pic.twitter.com/adbcWfbsAQ
— Liveuamap (@Liveuamap) August 23, 2023
Jest coraz więcej komentarzy
Według wciąż niepotwierdzonych informacji prywatny samolot został zestrzelony przez system obrony przeciwlotniczej. Są jednak obiekcje, co do tej wersji wydarzeń. Naoczni świadkowi nie widzieli smugi dymu, co wskazuje na możliwą eksplozję wewnątrz maszyny.
„Zapewne ta informacja [o tym, że Prigożyn zginął w katastrofie samolotu] się potwierdzi, skoro rosyjska agencja ją podała. To oznacza tylko tyle, że zarówno pani, jak i ja mielibyśmy wskazać kogokolwiek, komu intuicja podpowiadała, że to był przypadek…Wszyscy ci, których Putin uznaje za zagrożenie dla swojej władzy, nie umierają w sposób naturalny. Wystarczy wymienić Politkowska, Niemcowa, Litwinienkę. Mamy do czynienia z tym samym doświadczeniem” - powiedział na antenie polskiej telewizji publicznej minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Nie brakuje też komentarzy sugerujących, że katastrofa to inscenizacja stworzona przez kremlowskie służby.
Kim jest albo był Jewgienij Prigożyn?
Szorstki i bezwzględny – tak mówią o nim byli wagnerowcy. Urodził się w 1961 roku w Leningradzie. Kryminalista, przedsiębiorca działający pod parasolem ochronnym państwa. Jego ojciec wcześnie zmarł, matka pracowała w szpitalu. Wychowywał go ojczym. Jako 18-latek został skazany na 13 lat kolonii karnej za rozbój, kradzież i oszustwo. Opuścił ją po 10 latach kary na mocy ogłoszonej w kraju amnestii. Po wyjściu na wolność zajął się biznesem gastronomicznym, co w komunistycznej Rosji bez układów politycznych było niemożliwe. Z roku na rok firma się rozrastała, a w jego lokalach gościli najważniejsi ludzie w państwie z Władimirem Putinem na czele. Prigożyn dostarczał jedzenie gubernatorom czy członkom rosyjskiej Dumy – to właśnie ze względu na filar działalności Jewgienij Prigożyn często nazywany jest „kucharzem Putina”. Mimo wszystko najbardziej znany jest jako założyciel prywatnej armii najemników nazwanej Grupą Wagnera. To prywatna armia składająca się przynajmniej z 25 tysięcy żołnierzy, wyposażona w nowoczesny sprzęt nieustępujący armii zawodowej. Grupa Wagnera jest jednak lepiej wykwalifikowana – pracuje w niej większość skazańców, ale są to ludzie sprawni i wyszkoleni technicznie. Pierwsze operacje Grupy Wagnera zaczęły się w 2014 r. w Ukrainie. Najemnicy brali czynny udział w zajęciu części Donbasu oraz Krymu. Następnie wysłano ich do przeprowadzenia operacji w Libii oraz Syrii. Teraz walczą na Ukrainie. O szefie wagnerowców zrobiło się głośno pod koniec czerwca, gdy wraz ze swoją armią dokonał próby puczu w Rosji. Sprowadził swoje wojska do Rostowa nad Donem, a następnie rozpoczęli marsz w kierunku Moskwy, który niespodziewanie został przerwany. W konsekwencji ochronę Prigożynowi i jego armii zapewnił prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko.
Nie ma znaczenia, czy Prygożyn był w tym samolocie sam, czy razem ze swoją "prawą ręką" Dmitrijem Utkinem. Jedno jest pewne: Prygożin został zlikwidowany przez Putina. Nie zamierzał wybaczyć mu zdrady, a także upokorzenia i strachu, których doświadczył podczas jednodniowego przewrotu – powiedział Anton Heraszczenko, doradca szefa ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych.
fk