Od 15 lat w Illinois obowiązuje prawo Safe Haven (Bezpieczne niebo), które pozwala na pozostawienie nowo narodzonego dziecka w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, jednak w dalszym ciągu słyszymy o okrutnych przypadkach porzucania noworodków.
Na początku października w Chicago Heights policja otrzymała zgłoszenie o noworodku porzuconym na działce niedaleko budynków, około 100 stóp na zachód od 19460 Chicago Heights-Glenwood Road.
Czarnoskóra dziewczynka została porzucona zaledwie dwie, trzy godziny po przyjściu na świat. Przeżyła. Została odwieziona do szpitala Franciscan Health w Chicago Heights. Policja rozpoczęła poszukiwania jej matki. "Wiele nowych matek nie wie o prawie Safe Haven" – uważa szef policji w Chicago Heights Thomas Rogers.
W 2001 Illinois było jednym z pierwszych stanów, które przyjęły prawo Safe Haven (Abandoned Newborn Protection Act) pozwalające na pozostawienie noworodka w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach.
Dziecko, które nie ma więcej niż 30 dni, można zostawić w szpitalu, w siedzibie straży pożarnej czy policji, w których przebywają w tym czasie pracownicy na terenie całego stanu Illinois. Dziecko należy przekazać na ręce pracowników wyznaczonych do tego miejsc, a nie zostawiać je samotnie.
Placówki te oznaczone są specjalnym znakiem Safe Haven. Prawo zwalnia w takim przypadku rodziców od wszelkiej odpowiedzialności. Zachowana jest pełna anonimowość. Nie są zadawane żadne pytania.
Niemowlę najpierw trafia do szpitala na badania, a następnie do adopcji. Zdarzają się przypadki, że dzieci trafią do nowych rodzin już w ciągu kilku godzin.
Bardzo rzadko umieszczane są w sierocińcach, gdyż zainteresowanie adopcją nowo narodzonych dzieci jest bardzo duże. Adopcją zajmuje się stanowy Departament ds. Dzieci i Rodziny (Department of Children and Family Services).
W myśl prawa Safe Haven rodzic, który pozostawił dziecko i nie wrócił po nie w ciągu 60 dni, automatycznie traci wszelkie prawa rodzicielskie. Może jednak zmienić zdanie w ciągu tych 60 dni i złożyć petycję w sądzie ws. odzyskania opieki nad dzieckiem.
11-letnia Zoe została adoptowana przez rodzinę z Crtystal Lake. "Kiedy urodziłam się, moja biologiczna mama nie była gotowa, by zostać mamą, ale kochała mnie i wiedziała o Safe Haven, dlatego zostawiła mnie w szpitalu do adopcji. Teraz mam sześciu braci, dwie siostry, trzy psy i kota" - mówi Zoe.
Jej mama wspominając ten dzień, kiedy dostała telefon z informacją, że jest dziecko gotowe do adopcji, mówi, że praktycznie tego samego dnia dziewczynka była z jej rodziną.
Zdaniem przedstawicieli organizacji non-profit Save Abandoned Babies, która doprowadziła do wprowadzenia w naszym stanie prawa Safe Haven, wielu ludzi ciągle o nim nie wie, bo wciąż zdarzają się okrutne przypadki porzucania nowo narodzonych dzieci.
Fundacja udziela wsparcia i pomocy kobietom, których okoliczności zmuszają do porzucenia dziecka po jego urodzeniu.
Każda taka osoba może zadzwonić pod numer telefonu 312-440-0229 w godz. od 9.00 rano do 5.00 po południu. Wszelkie informacje na temat prawa Safe Haven można też znaleźć na stronie internetowej www.SaveAbandonedBabies.org. Czynna jest także całodobowa infolinia 1-888-510-2229.
Zdarzają się kontrowersyjne decyzje. Takie jak matki bliźniaków z miejscowości Phoenix w Illinois, która zaniosła je w nocy do tamtejszej remizy. Oddając dzieci ze łzami w oczach powiedziała: "nie mogę tego dłużej już robić" i odeszła – relacjonował kapitan straży pożarnej w Phoenix Spencer Sharp.
Pojawił się jednak problem, bo bliźniacy są starsi niż jest to zapisane w ustawie Safe Haven. Dzieci nie mogą mieć więcej niż 30 dni.
"Wierzę, że matka podjęła najlepszą decyzję dla siebie, jak i dzieci. Więc mam nadzieję, że nie poniesie żadnych konsekwencji karnych, bo mogła podjąć dużo gorszą decyzję" – powiedział komendant straży pożarnej w Phoenix (w stanie Illinois) Mickil Smith. Kobieta była wieku około 20 lat.
Podobne prawo istnieje we wszystkich stanach. Jako pierwszy “safe haven law” wprowadził w 1999 roku Teksas. Od tego czasu prawo zostało uchwalone we wszystkich stanach. Mogą jednak pojawiać się różnice dotyczące wieku dzieci czy miejsc, w którym można jest pozostawiać do adopcji. Organizacja National Safe Haven Alliance koordynuje działania w cały kraju. Więcej informacji na stronie www.safehavenalliance.org
JT