----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

06 marca 2018

Udostępnij znajomym:

Linie lotnicze mogłyby zaoszczędzić miliardy dolarów usuwając pilotów ze swoich samolotów - ale czy klienci czuliby się pewnie latając bez nich?

Według nowego raportu UBS przemysł lotniczy mógłby zaoszczędzić nawet 35 miliardów dolarów rocznie zmierzając w kierunku samolotów operowanych bez pilota na pokładzie. Ale w tym samym raporcie podano, że tylko 17 procent pasażerów odważyłoby się na traki lot.

UBS uważa, że postępy technologiczne w lotnictwie potrzebne do tego, aby przejść na samoloty zdalnie sterowane, mogą nastąpić do 2025 roku. Około 2030 roku dodatkowe innowacje mogłyby umożliwić powstanie zautomatyzowanych samolotów służbowych i helikopterów, a następnie lotów komercyjnych bez obecności pilota.

Piloci ręcznie sterują samolotem średnio kilka minut w czasie każdego lotu, a samoloty komercyjne już lądują z użyciem komputerów pokładowych znajdujących się w samolotach.

"Obecnie stosowane technologie w samolotach już teraz wspomagają pilotów we wszystkich fazach lotów, eliminując zakres kontroli ręcznej we wszystkich sytuacjach" możemy przeczytać w opublikowanym raporcie.

Ale samoloty nie polegają całkowicie na systemach komputerowych, aby latać bezpiecznie, nawet na autopilocie. Podczas lotów piloci stale monitorują i dostosowują systemy nawigacyjne, przygotowują się na kolejną fazę lotu i komunikują z kontrolą ruchu powietrznego.

Jednak przejście na samoloty bez obecności pilotów prawdopodobnie nastąpi w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat - poinformowali badacze UBS. Samoloty towarowe prawdopodobnie pierwsze skorzystają z nowych technologii lotniczych, podczas gdy loty komercyjne będą ostatnie w tym zakresie.

Krok w stronę samolotów bez pilotów może zaoszczędzić liniom lotniczym ogromne sumy pieniędzy, ponieważ zmniejszenie liczby pilotów przyczyni się do obniżenia wydatków na szkolenia, wynagrodzenia i podobne koszty pracy.

Takie rozwiązania mogą także złagodzić problem spodziewanego niedoboru w ilości pilotów. W latach 2017-2036 spodziewany jest zakup 41,000 nowych samolotów pasażerskich i towarowych na świecie, w związku z czym linie lotnicze powinni zatrudnić i przeszkolić 637,000 pilotów w celu ich obsługi.

Redukcja kosztów związanych z samolotami bez pilotów zwiększyłaby zyski linii lotniczych - potwierdził raport UBS.

Jeśli jednak oszczędności zostałyby w całości przeniesione na pasażerów, koszty biletów lotniczych mogłyby spaść o prawie 11 procent w Stanach Zjednoczonych. Przekłada sięto na sumę około 40 dolarów na bilecie w oparciu o przelot w dwie strony wartości $369.

Jest jednak prawdopodobne, że wielu podróżnych będzie niezadowolonych z działań linii lotniczych zmierzających do wyeliminowania pilotów z samolotów. Około 54 procent respondentów w badaniu przeprowadzonym na 8,000 osobach stwierdziło, że prawdopodobnie nie zdecydowałoby się na przelot samolotem bez pilota na pokładzie.

Tylko 17 procent badanych z USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji i Niemiec - zadeklarowało, że kupi bilet na lot bez pilota.

Monitor

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor