----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

14 września 2023

Udostępnij znajomym:

Chociaż w środę sędzia federalny ponownie uznał za nielegalną poprawioną wersję federalnego programu o nazwie Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA), który zapobiega deportacji setek tysięcy nieudokumentowanych imigrantów przywiezionych do USA jako dzieci, to odmówił wydania nakazu natychmiastowego jego zakończenia i wstrzymania zapewnianej ochrony.

Sędzia Andrew Hanen zgodził się z Teksasem i ośmioma innymi stanami, żądającymi zaprzestania realizacji tego programu. Oczekuje się, że wyrok ten zostanie zaskarżony do Sądu Najwyższego, w związku z czym przyszłość DACA będzie w nim rozstrzygana po raz trzeci.

„Chociaż sąd wyraża współczucie dla trudnej sytuacji beneficjentów DACA i ich rodzin, to od pewnego czasu wyrażał obawy dotyczące legalności programu” – napisał sędzia Hanen w orzeczeniu. „Rozwiązanie tych niezgodności leży w gestii władzy ustawodawczej, a nie władzy wykonawczej czy sądowniczej. Kongres z wielu powodów zdecydował się nie przyjmować ustawodawstwa podobnego do DACA… Władza wykonawcza nie może uzurpować sobie władzy przyznanej Kongresowi przez Konstytucję – nawet po to, by uzupełnić brakujące rozporządzenia”.

Decyzja ta przedłuża wydany wcześniej przez niego zakaz zatwierdzania jakichkolwiek nowych wniosków, ale pozostawia program nienaruszony dla obecnych beneficjentów.

Hanen odrzucił również wniosek stanów o zakończenie programu w ciągu dwóch lat. Powiedział, że jego zarządzenie nie nakłada na rząd federalny obowiązku podejmowania jakichkolwiek działań przeciwko beneficjentom DACA, zwanym „marzycielami”.

Czym jest DACA

Program DACA wprowadzony został przez prezydenta Obamę 15 czerwca 2012 roku jako czasowa pomoc imigracyjna dla dzieci znanych jako Dreamers, które przyjechały do USA przed 16. rokiem życia, uczęszczały do szkoły, skończyły 15 lat i nie miały poważnych wykroczeń kryminalnych. Ponieważ Kongres USA pomimo wielu obietnic, ociągał się z wprowadzeniem reformy imigracyjnej, która dawałaby takim dzieciom status rezydenta w USA, prezydent Obama wprowadził swym dekretem tymczasowy program dającym takim dzieciom ochronę przed deportacją i możliwość starania się o pozwolenie na pracę. Ponad 60% obywateli USA popiera ten program i uważa, że dzieciom imigrantów, które przyjechały tutaj bez wpływu na swoje losy i nie ze swojej winy, przebywają w USA nielegalnie powinien przyznawać legalny status.

Thomas Saenz, prezes i główny radca prawny Meksykańsko-Amerykańskiego Funduszu Obrony Prawnej i Edukacji, w skrócie MALDEF, który reprezentuje odbiorców DACA w procesie sądowym, powiedział, że ostatecznie orzekanie w sprawie legalności programu i tego, czy Teksas rzeczywiście udowodnił, iż program DACA mu zaszkodził, będzie należeć do sądów wyższej instancji, w tym Sądu Najwyższego.

„Sędzia Hanen konsekwentnie popełniał błędy, rozstrzygając obie te kwestie, a dzisiejsze orzeczenie jest raczej tą samą błędną analizą. Z niecierpliwością czekamy na dalszą obronę zgodnego z prawem i bardzo potrzebnego programu DACA przez sądy wyższej instancji” – stwierdził Saenz.

Administracja federalna skrytykowała decyzję sędziego

„Jesteśmy głęboko rozczarowani orzeczeniem wydanym przez Sąd Okręgowy w południowym Teksasie” – stwierdziła sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre. „Jak już od dawna utrzymywaliśmy, nie zgadzamy się z wnioskiem Sądu Okręgowego, że DACA jest niezgodna z prawem i będziemy nadal bronić tego ważnego rozporządzenia przed wyzwaniami prawnymi. Zgodnie z orzeczeniem sądu DHS (Department of Homeland Security) będzie nadal wydawać przedłużenia dla obecnych odbiorców DACA, i może nadal przyjmować wnioski”.

Argument przeciwników programu

Stany podpisane pod pozwem argumentują, że administracja Baracka Obamy nie miała uprawnień do stworzenia programu po raz pierwszy w 2012 r., ponieważ obeszła Kongres. W 2021 roku Hanen uznał program za nielegalny.

Administracja Bidena próbowała rozwiać obawy Hanena wprowadzając nową wersję programu DACA, która weszła w życie w październiku 2022 r. Jednak Hanen orzekł, że zaktualizowana wersja DACA jest nadal nielegalna. Hanen już wcześniej stwierdził, że DACA jest niezgodna z konstytucją. Sędzia ten orzekł również wcześniej, że stany mogą złożyć pozew, ponieważ poniosły szkodę w wyniku programu.

Wspomniane w pozwie stany twierdzą, że wydają setki milionów dolarów na opiekę zdrowotną, edukację i inne koszty, gdy imigranci mogą nielegalnie pozostać w kraju. Stany, które pozywają, to Teksas, Alabama, Arkansas, Luizjana, Nebraska, Karolina Południowa, Wirginia Zachodnia, Kansas i Mississippi.

Obrońcy programu argumentowali, że stany nie przedstawiły dowodów na to, że którykolwiek z rzekomo poniesionych przez nie kosztów został powiązany z beneficjentami DACA. Argumentowali również, że Kongres dał departamentowi Homeland Security władzę prawną do ustalania polityki egzekwowania prawa imigracyjnego.

Według US Citizenship and Immigration Services na koniec marca do programu DACA zapisało się 578 680 osób.

rj

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor