52-letnia mieszkanka Illinois zmarła po infekcji krwi, która przyczyniła się do śmierci 18 mieszkańców stanu Wisconsin.
Za zakażenie odpowiedzialne są rzadko spotykane bakterie Elizabethkingia anophelis. Eksperci do tej pory nie ustalili źródła zakażenia. Bakterią nie można zarazić się od drugiej osoby.
52-letnia Kimberly Cencula z Lake Villa jest pierwszą osobą z Illinois, która zmarła po zakażeniu bakterią Elizabethkingia anophelis. Stanowy departament zdrowia nie wie, w jaki sposób doszło do zakażenia.
W Wisconsin zachorowało 57 osób, z tego 18 zmarło, a w stanie Michigan potwierdzono jeden zgon. Większość pacjentów to osoby w wieku powyżej 65 lat i wszystkie miały problemy ze zdrowiem.
"Nie zostało jeszcze ustalone, czy śmierć spowodowana była tylko przez zakażenie bakteryjne, czy inne problemy zdrowotne pacjentów, czy jedno i drugie" - wynika z opublikowanego oświadczenia.
Stanowa służba zdrowia w Wisconsin o pierwszych sześciu przypadkach infekcji spowodowanych bakterią Elizabethkingia anophelis została poinformowana pomiędzy 29 grudnia ub. roku a 4 stycznia tego roku. Do kwietnia liczba zakażonych wzrosła do 57, a 18 z nich zmarło.
Bakteria Elizabethkingia została wykryta w 1959 roku przez lekarkę bakteriologa, Elizabeth King (zresztą stąd jej nazwa). W środowisku naturalnym występuje powszechnie w wodzie i w glebie. Potrzebuje ciepłego, wilgotnego miejsca do rozwoju.
"Ustalenie źródła zakażenia będzie szczególnie trudne, ponieważ ogniska bakterii są wszędzie w środowisku. Liczba możliwych czynników jest ogromna" - przypuszcza Michael Bell, zastępca dyrektora wydziału promocji ochrony zdrowia w Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Zakaźnych (CDC).
Do rozwoju zakażeń dochodzi przeważnie u osób z obniżoną odpornością, bardzo często są to starsze osoby. Bakterie kolonizują się w organizmie wytwarzając toksyny, które dostają się do krwi, co może ostatecznie prowadzić do posocznicy (sepsy).
Początek choroby może objawiać się dreszczami i wysoką gorączką, spadkiem ciśnienia, czy wysypką. Sepsa wywołana bakterią Elizabethkingia może przybrać bardzo dramatyczny stan, w ciągu godzin zakończony śmiercią chorego.
Eksperci CDC poszukując źródła zakażenia bakterią skupiają się przede wszystkim na warunkach życia pacjentów. Na przykład sprawdzają, co jedli, jakich produktów używali, gdzie przebywali. Jak do tej pory bez rezultatu.
Bez odpowiedzi pozostaje wiele pytań - mówi doktor Nirav Shah, dyrektor stanowego departamentu zdrowia w Illinois. "Jak się przenosi? Jak można się zarazić? Jaki rodzaj choroby powoduje?" - wymienia.
Zdaniem Susan Dolan, prezydent stowarzyszenia specjalistów w zakresie kontroli zakażeń i epidemiologii, na pewno przypadki zakażeń bakterią Elizabethkingia coś łączy, rzecz, z której ci wszyscy ludzie korzystali. Doland powiedziała w rozmowie udzielonej dziennikowi "Journal Sentinel", że nie zdziwiłaby się, gdyby zakażenia rozszerzyły się poza stan Wisconsin.
W 2011 roku w Kolorado za przypadki podobnej śmiertelnej infekcji krwi odpowiedzialne były nasączane alkoholem chusteczki do dezynfekcji, na których znaleziono bakterię w szpitalu dziecięcym. Kilkoro dzieci śmiertelnie zachorowało. Podobne przypadki infekcji krwi w ciągu kilku tygodni potwierdzono w innych częściach kraju. Co ciekawe, chusteczki produkowane były w Hartland na południowym-wschodzie Wisconsin.
JT