Epidemiolog doktor Gary Slutkin uważa, że władze Chicago powinny potraktować eskalację przemocy z bronią palną jako kryzys zdrowia publicznego. To jego komentarz do policyjnych raportów, z których wynika, że 2016 rok był najkrwawszym od dwóch dekad.
Chicago przywitało także 2017 rok kolejnymi śmiertelnymi strzelaninami.
W noworoczny weekend pomimo wysłania w teren 1,000 dodatkowych policjantów, 55 osób ucierpiało w strzelaninach, z tego pięć zmarło - podliczył dziennik "Chicago Tribune", przypominając, że w ubiegłym roku w tym samym okresie 42 osoby zostały postrzelone, w tym cztery śmiertelnie.
Do pierwszych morderstw doszło zaledwie cztery godziny po powitaniu 2017 roku. Dwóch mężczyzn zginęło w strzelaninie w dzielnicy Uptown na północy Chicago. Niespełna dwie godziny później w dzielnicy Garfield Park, przy 4600 West Monroe, przy ulicy znaleziono zwłoki mężczyzny. 39-latek został śmiertelnie postrzelony.
Specjalista od kontroli chorób zakaźnych, założyciel i dyrektor wykonawczy organizacji Cure Violence, uznany innowator w dziedzinie zapobiegania przemocy, doktor Gary Slutkin, uważa, że należy przede wszystkim właściwie zdiagnozować problem. Skutki przemocy z bronią palną w naszym mieście porównuje do kryzysu zdrowia publicznego.
Dr Slutkin przywołuje lekcje wyciągnięte w Afryce i Azji, gdzie ponad dekadę temu stworzono model, taki jak w przypadku zwalczania chorób, w celu zmniejszenia przemocy.
Epidemiolog i lekarz, który przez dziesięć lat walczył z chorobami zakaźnymi w Afryce, uważa, że przemoc można porównać do chorób, takich jak gruźlica i AIDS, dlatego w ich zwalczaniu powinno się przestrzegać schematu stosowanego do zwalczania zakażeń.
"Należy znaleźć najbardziej zainfekowane ogniska i zatrzymać infekcję u źródła" - podkreśla. Opracowany przez niego program Cure Violence do walki z przemocą używa strategii stosowanej do zwalczania epidemii. W rozpoznaniu ognisk przemocy mają pomóc zaufani członkowie społeczności, których zadaniem jest także łagodzenie konfliktów i wskazywanie pokojowego sposobu ich rozwiązywania.
Program Cure Violence wskazuje trzytorowe podejście do tematu zapobiegania przemocy: detekcja, zmiany zachowań osób z grupy wysokiego ryzyka oraz zmiany norm społecznych. Został opracowany z wykorzystaniem strategii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i zdobył wiele nagród.
Cure Violence jest promowany przez Instytut Medycyny Narodowej Ligi Miast, Konferencję Burmistrzów czy Departament Sprawiedliwości. Magazyn The Economist program określił "obiecującym podejściem".
Podobne podejście do przemocy z bronią palną propaguje Illinois Violent Death Reporting System działający przy szpitalu dziecięcym Lurie w Chicago.
"Przemoc z bronią palną pozostaje główną przyczyną zgonów wśród młodych ludzi w Chicago" - oceniła Karen Sheehan, lekarz pogotowia i dyrektor medyczny Centrum Badań i Zapobiegania Urazom szpitala dziecięcego Lurie w Chicago.
"Jeśli naprawdę chcemy zapobiec śmierci i obrażeniom odniesionym w strzelaninach, trzeba to traktować jak kryzys zdrowia publicznego i zainwestować w zrozumienie i zapobieganie tej epidemii".
JT