----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

05 lutego 2016

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

Kolejna inicjatywa w stanowym Kongresie, która ma pomóc w walce z epidemią heroiny w Illinois. W uzależnienie od tego narkotyku wpadają coraz młodsi ludzie. Tylko w 2014 roku w naszym stanie odnotowano 681 przypadków śmiertelnych związanych z przedawkowaniem narkotyku. Chociaż skala problemu jest większa, zakres środków finansowych na pomoc uzależnionym i prewencję jest znacznie okrojony. 

Stanowy Departament Zdrowia pracuje właśnie nad przepisami, które mają pomóc w dokładnym szacowaniu przypadków uzależnienia od heroiny na terenie Illinois. Ustawa pod nazwą Heroin Crisis Act została przedstawiano w stanowym Kongresie we wrześniu ubiegłego roku. Jest w niej zapis, w myśl którego szpitale na terenie stanu będą musiały zgłaszać wszystkie przypadki przedawkowania heroiny, a nie tylko śmiertelne, w ciągu 48 godzin od przyjęcia pacjenta. Takie informacje mają być także publikowane w internecie, ale bez podawania tożsamości pacjentów.

Zdaniem stanowego kongresmena Lou Langa ze Skokie, autora projektu ustawodawczego, takie informacje są konieczne, by ocenić dokładnie skalę problemu. Dzięki nowym przepisom, do których będą musiały zastosować się szpitale, będzie można zobaczyć, w których ze 102 powiatów notowanych jest najwięcej takich przypadków. Ustawodawcy oceniają, że nowe przepisy wejdą w życie dopiero za kilka miesięcy, a nawet do roku, po opracowaniu i przeanalizowaniu wytycznych opracowywanych obecnie przez Stanowy Departament Zdrowia.

Z roku na rok jest coraz gorzej. Już w 2011 roku w izbach przyjęć chicagowskich szpitali odnotowano najwięcej, w porównaniu do innych dużych miast w kraju, przypadków udzielania pomocy osobom, które nadużyły heroiny. W Illinois uzależnienie od heroiny to drugi w kolejności powód przyjmowania ludzi na odwyk. Pierwsze miejsce zajmuje ciągle alkohol. 

Od 2011 r. na terenie całego stanu notowany jest wzrost przypadków przedawkowania heroiny wynika z danych Stanowego Departamentu Zdrowia. Dwa lata temu doszło do 633 zgonów, a w 2013 r. do 583. W samym powiecie Cook w 2014 r. potwierdzono 283 śmiertelne przypadki przedawkowania heroiny. W 2012 r. w powiecie DuPage w wyniku przedawkowania zmarły 42 osoby w porównaniu z 26 w 2011. W powiecie Will w 2013 r. odnotowano 53 zgony związane z zażywaniem heroiny – o 23 więcej niż rok wcześniej.

To potwierdzone przypadki śmiertelne. Liczba uzależnionych od heroiny na terenie stanu jest trudna do oszacowania, jednak ustawodawcy mają nadzieję, że dzięki zgłaszaniu przypadków udzielania pomocy medycznej tym, którzy przedawkowali, uda się zebrać dokładniejsze dane w tym zakresie. Heroina jest najczęściej wybierana przez białą młodzież na przedmieściach.

Według raportu Roosevelt University sposobów na walkę z epidemią jest kilka. Wszystkie związane są jednak z dodatkowymi funduszami na akcje informacyjne wśród młodzieży, leczenie i pomoc policji. Zanim to jednak nastąpi rodzice muszą zwrócić uwagę na swoje dzieci i koniecznie z nimi na ten temat rozmawiać.

Chociaż skala problemu jest większa, zakres środków finansowych na pomoc uzależnionym i prewencję jest znacznie okrojony. Wyznaczone na ten cel fundusze w budżecie stanowym w latach 2007 - 2012 zostały zmniejszone o 30 procent, ze $111 mln do $79 mln. W projekcie budżetu na 2016 roku było to już tylko $42.9 mln.

Epidemia heroiny wykracza poza Illinois. Centrum ds. prewencji i kontroli chorób (CDC) poinformowało, że między 2002 a 2013 rokiem zgony z powodu przedawkowania heroiny wzrosły prawie czterokrotnie; w 2013 roku dotyczyły 8.2 tysięcy osób. 

Większość heroiny trafia do Illinois z Meksyku. Policja zwraca uwagę, że narkotyk trafiający ostatnio na czarny rynek jest "czysty", co oznacza szybsze uzależnienie. Policja i lekarze notują przypadki zażywania heroiny nawet przez uczniów ósmej klasy.

W 2015 r. globalna potencjalna produkcja maku opiumowego, wyjściowej substancji, z której uzyskuje się heroinę, osiągnęła najwyższy poziom od lat 30. ubiegłego wieku podało ONZ.

JT

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor