----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

11 lutego 2016

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

Kobiety w ciąży powinny unikać podróży do ponad 20 krajów, głównie Ameryki Łacińskiej, gdzie wykryto przenoszonego przez komary wirusa Zika ostrzega Krajowy Ośrodek Kontroli i Prewencji Chorób Zakaźnych (CDC). Zika może wywoływać małogłowie u niemowląt. W Illinois potwierdzono obecność wirusa u dwóch ciężarnych kobiet, które podróżowały do krajów Ameryki Łacińskiej. Ciężarne są pod opieką lekarzy.

Najbardziej dotkniętym państwem jest w tej chwili Brazylia. Wirus Zika wykryto w latach 40. w Afryce, ale teraz rozprzestrzenia się on głównie w krajach Ameryki Łacińskiej. Wirus jest roznoszony przez komary (z gatunku Aedes aegypti), które przenoszą również dengę i żółtą gorączkę. U większości ludzi zarażenie przebiega bezobjawowo, ale u niektórych wywołuje gorączkę i wysypkę. Pacjenci skarżą się też na zapalenie spojówek, ból mięśni i stawów. Zwykle choroba ma łagodny przebieg i trwa maksymalnie tydzień. Leczenie polega na łagodzeniu objawów, czyli podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Wirus Zika groźny dla kobiet w ciąży

Naukowcy mają coraz więcej dowodów na to, że istnieją związki między wadami rozwojowymi płodów a wirusem Zika. Chodzi głównie o małogłowie zwane mikrocefalią. To wada rozwojowa charakteryzująca się nienaturalnie małymi wymiarami czaszki (a więc również puszki mózgowej).

W Brazylii od października ubiegłego roku, kiedy wirus zaczął się rozprzestrzeniać, wykryto prawie 4,000 przypadków wad płodów i 46 zgonów niemowląt, które miały wrodzone wady.Dla porównania w 2014 roku odnotowano 146 przypadków wad rozwojowych płodu.

Wirus może być także przenoszony przez krew. Niepokojące są informacje o znalezieniu wirusa Zika w spermie, co może świadczyć o możliwości przenoszenia go drogą płciową. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uważają, że potrzeba jeszcze na to dodatkowych badań.

W Stanach Zjednoczonych potwierdzono co najmniej 20 przypadków zarażenia wirusem Zika. To głównie osoby, które podróżowały do Brazylii albo krajów, gdzie występują komary przenoszące chorobę. Na Hawajach w grudniu urodziło się dziecko z małogłowiem, ale matka spędziła część ciąży w Brazylii.

W Stanach Zjednoczonych nie odnotowano przypadku zarażenia poza tymi, które dotyczą osób podróżujących do krajów, gdzie wirus już jest obecny. Eksperci uważają że są małe szanse, by wirus Zika rozprzestrzeniał się w Stanach Zjednoczonych, bo przenoszące go komary preferują gorący klimat. Strach przed wirusem doprowadził do wydania ostrzeżeń dla podróżujących do Ameryki Południowej, południowo-wschodniej Azji i na wyspy na Pacyfiku. CDC zaleca, szczególnie kobietom w ciąży zaniechania podróży do następujących krajów.

Ameryka Łacińska: Barbados, Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Salwador, Francuska Gujana, Gwadelupa, Gwatemala, Gujana, Haiti, Honduras, Martynika, Meksyk, Panama, Paragwaj, Portoryko, Saint Martin, Surinam, Wenezuela.

Oceania / Pacific Island: Samoa

Afryka: Wyspy Zielonego Przylądka.

Mieszkańcom i turystom przebywającym w tych krajach zaleca się noszenie ubrań zakrywających skórę, zakładanie moskitiery w domach oraz zlikwidowanie pojemników z wodą, w której mogą rozmnażać się komary. Światowa Organizacja Zdrowia robi wszystko, aby zapobiec wybuchowi epidemii. Władze współpracują z rządami krajów i stale monitorują sytuację w Ameryce Południowej.

Mapa przedstawia, w których krajach potwierdzono obecność wirusa Zika. (zdjęcie CDC)

JT

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor