----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

22 września 2017

Udostępnij znajomym:

Pierwszy weekend jesieni 2017 roku w Chicago zapamiętamy jako rekordowo upalny. Piątek był trzecim dniem z rzędu z temperaturami powyżej 90 stopni Fahrenheita i rekordem ciepła. “Możemy mieć nawet pięć takich dni z rzędu" - przewiduje Ricky Castro, synoptyk z Krajowego Centrum Meteorologicznego z biura Romeoville.

Do tej pory najwyższa temperatura dla 22 września wynosiła 92 stopnie F. - tyle odnotowano w 1956 roku. W piątek termometry wskazały 95 st. F. W czwartek, w ostatnim dniu astronomicznego lata, w Chicago padł także rekord ciepła. W punkcie pomiarowym na lotnisku O'Hare termometry pokazały 94 st. F., o dwa stopnie więcej od rekordu dla 21 września, który padł w 1970 roku - podał dziennik "Chicago Tribune". Dzień wcześniej, w środę, odnotowano 92 stopnie F., tym samym został pobity rekord ciepła sprzed 86 lat.

Na sobotę synoptycy zapowiadają co najmniej 93 st. F, czyli o stopień więcej niż rekordowe dotychczas dla 23 września 92 st. F. odnotowane w 1937 roku. Synoptycy zapowiadają temperatury powyżej 90 st. F co najmniej do wtorku. 

Ostatni raz w Chicago trzy lub więcej kolejnych dni z odczytami powyżej 90 st. F. o tej porze roku odnotowano w 1971 r., w okresie od 30 września do 2 października. Średnia temperatura dla tej pory roku w Chicago to przeciętnie ok. 70 stopni. Ta fala gorącego powietrza nadciągnęła 15 września.

Władze miasta apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Upały mogą być niebezpieczne szczególnie dla małych dzieci, osób starszych i z problemami zdrowotnymi.

Aż 18 karetek pogotowia zostało wezwanych w piątek do szkoły średniej Morton West w Berwyn. Do zdarzenia doszło przed godziną 3.00 po południu, po tym jak u kilku uczniów doszło do przegrzania organizmu. Uczniowie przebywali na szkolnym boisku. Sześciu z nich zostało przewiezionych do szpitala. Pozostałych odesłano do domów.

Znaczący wzrost temperatury powietrza może doprowadzić do odwodnienia i przegrzania organizmu – alarmują lekarze. Upał może spowodować udar. Lekarze zwracają uwagę, że szczególnie w upalne dni nie można lekceważyć takich objawów jak: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Lekarze apelują, by w czasie największego nasłonecznienia chronić się w cieniu lub wchodzić do klimatyzowanych pomieszczeń. Ważna jest też kwestia odpowiedniego ubioru, który powinien być lekki, przewiewny, w jasnym kolorze. Bardzo ważne jest także nawadnianie organizmu. Należy pić więcej wody niż zwykle, unikać picia alkoholu i słodkich napojów.

Należy także zadbać o zwierzęta, u których również może dojść do przegrzania organizmu.

Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci w zaparkowanym na słońcu samochodzie. Co roku w takich sytuacjach dochodzi do śmierci dzieci.

JT

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor