Rada Rezerwy Federalnej wyraziła optymizm, że wzrost rentowności długoterminowych obligacji skarbowych może wreszcie położyć kres historycznym, trwającym od 19 miesięcy, podwyżkom stóp procentowych, które miały na celu stłumienie inflacji.
Rynki finansowe widzą obecnie prawie 90% prawdopodobieństwo, że bank centralny pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie na następnym posiedzeniu, które odbędzie się w dniach od 31 października do 1 listopada. Zaledwie miesiąc temu rynki oceniały to na 57%.
Większość ekspertów obstawia, że nie będzie już podwyżek i że Fed utrzyma stopy procentowe na stałym poziomie do czerwca 2024 r., zanim zacznie ponownie luzować politykę monetarną. Eksperci jednak nie zawsze mają rację, bo...
...nie można jednak wykluczyć jeszcze jednej podwyżki w przyszłości
Jak wynika z protokołu z wrześniowego posiedzenia politycznego opublikowanego w środę, większość urzędników Rezerwy Federalnej stwierdziła w zeszłym miesiącu, że spodziewa się jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych. Niektórzy twierdzą, że tempo obniżania się inflacji w nadchodzących miesiącach zadecyduje o tym, jak długo stopy pozostaną podwyższone.
Jednocześnie pojawiła się wiadomość, że stopy procentowe amerykańskich obligacji skarbowych gwałtownie rosną — rentowność 10-letnich obligacji skarbowych jest blisko najwyższych poziomów od 2007 r. To zła wiadomość dla gospodarki, ale taka rentowności może wyręczyć Fed w kontrolowaniu inflacji, gdyż dla amerykańskich konsumentów podwyższona stopa zwrotu z 10-letnich obligacji oznacza droższe kredyty samochodowe, wyższe oprocentowanie kart kredytowych, a nawet pożyczek studenckich.
Oznacza to także wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, które zwykle podąża za rentownością 10-letnich obligacji. Kiedy ich rentowność rośnie, rosną także oprocentowania kredytów hipotecznych; kiedy spadają, oprocentowanie kredytów hipotecznych zwykle maleją.
A oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA jest najwyższe od 23 lat, natomiast przystępność cenowa domów jest najniższa od 1984 roku.
To, co nienajlepsze dla gospodarki, może być jednocześnie dobre dla obniżki cen. Niektórzy urzędnicy Fed wskazali w tym tygodniu, że stopy procentowe są obecnie wystarczająco wysokie, aby obniżyć inflację do docelowego poziomu 2%, co może przełożyć się na niższy koszt wielu zakupów.
Reakcja rynków: Perspektywa stabilnej polityki Fed ożywiła rynki i spowodowała spadek rentowności obligacji skarbowych. Obligacje konkurują z akcjami o inwestorów, zatem gdy akcje rosną, ich rentowność często spada.
Równoważenie ryzyka wzrostu i spadku
Fed znajduje się w punkcie, w którym jego decyzje mogą albo spowodować zbyt duże problemy dla gospodarki, albo nie zrobić wystarczająco dużo w celu stłumienia inflacji. Oznacza to, że urzędnicy Fed muszą być bardzo wyczuleni na ryzyko pogorszenia i wzrostu zarówno inflacji, jak i aktywności gospodarczej, jeśli bank centralny chce pokonać problemy bez gwałtownego wzrostu bezrobocia.
rj