----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

04 lutego 2016

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Podatnicy w Illinois poczekają w tym roku dłużej na zwrot nadpłaconych stanowych podatków. Urząd Podatkowy poinformował, że nie planuje wypłacania zwrotów przed 1 marca. Powodem takiej decyzji nie jest trwający od lipca ubiegłego roku impas budżetowy, ale konieczność dokładniejszego sprawdzania rozliczeń podatkowych mieszkańców Illinois, by wyeliminować przypadki oszustw związanych z kradzieżą tożsamości.

Rzecznik stanowego Urzędu Podatkowego Terry Horstman poinformował, że po 1 marca złożone drogą elektroniczną zeznania podatkowe będą rozliczane w ciągu dwóch do trzech tygodni od daty ich złożenia. Więcej czasu zabierze rozpatrywanie zeznań podatkowych przesłanych drogą listowną. Dlatego Urząd Podatkowy już od wielu lat zachęca mieszkańców Illinois  do korzystania z elektronicznego systemu rozliczania podatków, który gwarantuje szybsze otrzymanie zwrotu. Rzecznik prasowy stanowego Urzędu Podatkowego nie sprecyzował, jakie zabezpieczenia zostaną wprowadzone do systemu IRS. "Protokoły postępowania, które zamierzamy wprowadzić do systemu niestety opóźnią cały proces, ale najważniejsze jest to, by zwroty podatkowe dotarły do właściwych ludzi” – podkreślił.

Urząd Podatkowy chce uniknąć sytuacji z ub. roku, kiedy po ataku hakerów po włamaniu do systemu komputerowego IRS wykradziono dane personalne 610,000 podatników, pochodzące z archiwum federalnego Urzędu Skarbowego (IRS).  Rządowi eksperci ds. cyberprzestępczości sugerowali, że operacja kradzieży danych prowadzona była z Rosji.

Wykradziono dane tych podatników, którzy rozliczali się elektronicznie, w tym numery Social Security, daty urodzenia, adresy.  Hakerzy dokonali ataku na internetowy serwis IRS pod nazwą "Get Transcript", dzięki któremu podatnik ma dostęp do rozliczeń podatkowych złożonych we wcześniejszych latach.

W maju ub. roku IRS informował, że cyberprzestępcy użyli około 225,000 skradzionych numerów Social Security do złożenia fałszywych zeznań podatkowych i zainkasowania przez złodziei nadpłaconego podatku. Z tego 111,000 zostało odrzuconych, ale 114,000 przeszło przez system. Urząd Podatkowy zaoferował pokrzywdzonym specjalny serwis mający na celu sprawdzanie ich historii kredytowej w celu wyłapywania podejrzanych transakcji.

Zdaniem ekspertów w związku z rosnącą popularnością elektronicznego rozliczania można spodziewać się wzrostu tego typu przestępstw. W tym celu oszuści wykorzystują na przykład emaile podszywając się pod IRS. Proszą o przesłanie personalnych informacji.

Policja ostrzegła także przed oszustwami dokonywanymi przez telefon. Oszuści w bezpośredniej rozmowie starają się zastraszyć ofiarę i zmusić ją do zapłacenia fikcyjnych zaległości lub kar. Policja informuje, że bezpośrednie rozmowy telefoniczne najczęściej stosowane są wobec osób starszych, nie korzystających z internetu, choć nie tylko.

Osoby, które dzwonią, podając się za pracowników IRS, są bardzo przekonujące. Czasami nawet zmieniają numer na wyświetlaczu, tzn. "caller ID", aby wyglądało to na biuro IRS. Ofiary są informowane, że mają dług podatkowy i jeżeli nie będą współpracować i od razu nie zapłacą, to mogą zostać aresztowane, deportowane, ich prawo jazdy może być zawieszone, odebrana licencja biznesowa, itd.

IRS przypomina, że zawsze kontaktuje się z podatnikiem listownie. Urzędnicy nie dzwonią i nie wymagają natychmiastowego spłaty długu. IRS również nigdy nie wymaga spłaty zadłużenia poprzez karty płatnicze, nie pyta o numer karty kredytowej czy debetowej przez telefon, a podatki można zapłacić kartą poprzez stronę IRS.

Osoba, która otrzymała taki podejrzany telefon, powinna skontaktować się z Inspektorem Departamentu Urzędu Skarbowego, 1-800-366-4484 lub wejść na stronę www.irs.gov, znajduje się tam wiele informacji na ten temat, wystarczy w wyszukiwarce wpisać słowo "scam".

JT

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor