Dwa ostatnie miesiące lata w Illinois obfitowały w opady. W sierpniu i w lipcu spadło tyle deszczu, że został pobity rekord z 1915 roku.
Stanowy klimatolog Jim Angel poinformował, że na całym obszarze naszego stanu, z wyjątkiem małej części północno-wschodniego Illinois, średnia opadów w lipcu i w sierpniu była wyższa od przeciętnej.
Średnio na terenie całego stanu w lipcu i w sierpniu spadło nieco ponad 13 cali deszczu, czyli około 5.5 cala więcej niż normalnie.
Tym samym został pobity rekord z 1915 roku, który utrzymywał się przez dłuższy czas, ale wystarczyło kilka tygodni w ostatnich miesiącach, by go w końcu przekroczyć.
Największe opady odnotowano na południu Illinois, od 12 do 15 cali deszczu więcej niż normalnie.
Synoptycy przewidywali, że w tym roku rekordy opadów w związku ze zjawiskiem La Nina. To przeciwieństwo El Nino, które przyniosło wzrost temperatury powierzchni mórz i oceanów.
W latach występowania La Nina słabnie podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na Zachód.
Specjaliści NOAA (National Oceanic Atmospheric Awdministration) przewidują, że warunki La Nina będą odczuwalne od czerwca do sierpnia, a nawet wczesną jesienią. La Nina przynosi też deszczową pogodę, o czym już mogli przekonać się mieszkańcy kilku stanów, w których wystąpiły katastrofalne powodzie.
Synoptycy Accuweather ostatnio przepowiedzieli, że jesień w naszym regionie ma być "spokojna", ale może nas zaskoczyć gwałtowną zmianą. Ogólnie możemy spodziewać się wyższych niż w ubiegłych latach temperatur, ale i wczesnego śniegu pod koniec jesieni.
Zima tego roku w Illinois ma być śnieżna, ale cieplejsza - tak przynajmniej przewidują autorzy Old Farmer's Almanac. Do tej pory ich przepowiednie sprawdzały się w 80 procentach.
Pierwsze znaczące opady śniegu mogą nawiedzić Illinois już w połowie listopada, a potem kolejnych śnieżyc możemy spodziewać pod koniec grudnia, a także na początku stycznia, w połowie lutego i pod koniec marca.
Najniższych temperatur możemy spodziewać się pod koniec grudnia i do początku stycznia, a potem od połowy stycznia do początku lutego.
JT