----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

03 lipca 2018

Udostępnij znajomym:

W Copernicus Center odbyła się wystawa prac malarskich dr Błażeja Łojewskiego, który tworzy w duchu redukcjonizmu. W wernisażu wystawy zorganizowanej pod hasłem „Szukając znajdziecie” wzięła również udział grupa muzyczna Jasona J. Moy, dla której przyczynkiem do twórczości również jest redukcjonizm.

Witając uczestników wernisażu dr Łojewski przybliżył widzom założenia redukcjonizmu, kierunku w filozofii i sztuce, według którego zjawiska złożone można lepiej zrozumieć sprowadzając je do form mniej skomplikowanych. Wykorzystując w swoich pracach formę kwadratu i strukturę farby autor stara się wciągnąć widza w interaktywny proces tworzenia obrazu, a raczej wyobrażenia sobie jego treści. „U mnie w malarstwie najważniejsza jest struktura farby, którą oglądając z bliska doznajemy zupełnie innych wrażeń niż oglądając ją nawet z pewnej odległości. Odpowiednie oświetlenie struktury pozwala wydobyć efekty mające dodatkowo natchnąć widza do własnych ocen, aby to on czuł się twórcą”.

„Któregoś pięknego dnia obudziłem się i nie byłem w stanie zasnąć, bo przydusił mnie pewien koncept sztuki, w którym największym walorem i wartością jest widz, słuchacz, jednym słowem ten, który odbiera, a nie artysta, który tworzy dane dzieło” – powiedział dr Błażej.

Redukcjonizm, nazywany także całkowitym minimalizmem, znany jest w sztuce od stuleci. Jednym z pierwszych, który zastosował go w rzeźbie był Michał Anioł. Ponad 100 lat temu stał się on celem artystycznych poszukiwań dla Kazimierza Malewicza, który malując czarny kwadrat stawiał widza przed koniecznością stworzenia własnej wizji widzianego obrazu.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor