----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

13 czerwca 2018

Udostępnij znajomym:

Nagrodą Ducha Polskości przyznawaną przez Muzeum Polskie w Ameryce uhonorowani zostali w tym roku Maria Bronny Cieśla oraz Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Uroczystość wręczenia wyróżnień była punktem kulminacyjnym 38. Balu Letniego, który 8 czerwca odbył się w sali Cafe la Cave w Des Plaines.

Uczestników gali witała gospodyni wieczoru Sharon Orlowski w asyście przewodniczącego Rady Nadzorczej Muzeum, prezesa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Josepha Drobota oraz prezesa muzeum Richarda Owsianego i dyrektor zarządzającej Małgorzaty Kot, która wznosząc toast mówiła o znaczeniu celebrowanych w tym roku rocznic i jubileuszy, dziękowała za wsparcie dla placówki i gratulowała wyróżnionym.

„Świętujemy w roku obecnym stulecie odzyskania niepodległości Polski, czterdziestolecie powołania Jana Pawła II na Stolicę Piotrową i wiele innych rocznic, to rok po wielokroć jubileuszowy i ważny dla Muzeum Polskiego w Ameryce. Cieszymy się, że wszelkimi dobrami przechowywanymi w MPA dane nam jest dzielić się z innymi, gośćmi tak licznie odwiedzającymi progi naszej placówki. Muzeum posiada unikatowe w skali światowej pamiątki, które podkreślają Rok Niepodległości. Zachwyt nimi okazał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w MPA 18 maja 2018 roku wraz ze wszystkimi towarzyszącymi im znakomitościami. Gdy myślimy o rocznicach oraz ludziach z historii MPA, którzy je tworzyli i wspierali – przed naszymi oczami ukazuje się wiele świetlanych postaci i przepełnia nas wdzięczność”.

Maria Bronny Cieśla urodziła się w obozie wysiedlonych na terenie Niemiec. W 1948 roku jako kilkunastomiesięczne dziecko wraz rodzicami przybyła do Stanów Zjednoczonych. Po przyjeździe ojciec podjął zakończone sukcesem starania o wykonywanie zawodu lekarza. Laureatka ukończyła socjologię na chicagowskim uniwersytecie. Od tego momentu zaczęła angażować się w życie polsko-amerykańskiej społeczności. Jej praca została dostrzeżona i doceniona w USA i w Polsce. W 1982 roku zdobyła tytuł „Outstanding Young Woman of America”. Sekretarz Sądu Okręgowego Dorothy Brown przyznała jej wyróżnienie wybitnej działaczki charytatywnej. Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał jej Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP. Podczas jej dziesięcioletniej prezesury w muzeum między innymi wyremontowana została sala poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Wybudowano nowe wejście do budynku i powstało specjalne klimatyzowane pomieszczenie do bezpiecznego przechowywania rzadkich pozycji bibliotecznych. Maria i jej mąż Richard mają czworo dzieci oraz dziewięcioro wnucząt.

„Jestem bardzo dumna i szczęśliwa z Nagrody Ducha Polskości. Muzeum to mój drugi dom, to moja rodzina. Dla mnie muzeum jest symbolem Polonii i polskości w Stanach Zjednoczonych” – powiedziała laureatka wyróżnienia w kategorii indywidualnej.

Drugi z tegorocznych laureatów Ducha Polskości – Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa działa już na polonijnym rynku finansowym 42 lata. Ma 95 tysięcy członków i blisko 2 miliardy dolarów w aktywach i ponad miliard dolarów w udzielonych pożyczkach. Nagromadzony przez lata kapitał własny wynosi ponad 180 milionów dolarów, co sprawia, że Unia jest bardzo stabilną, silną i ciągle rozwijającą się instytucją finansową. Osiem lat temu uruchomiony został pierwszy oddział w Chicago. Obecnie posiada w Wietrznym Mieście pięć takich placówek i 13 na terenie Nowego Jorku i New Jersey. We wrześniu planowane jest otwarcie pierwszej placówki na terenie stanu Pensylwania. Unia dzieli się zyskami ze środowiskiem członkowskim wspierając wiele szkół, parafii, inicjatyw społecznych, kulturalnych i sportowych. Sztandarowym programem pomocowym jest fundusz stypendialny dla polonijnej młodzieży, w ramach którego tylko w tym roku rozdano 450 tysięcy dolarów. W roku ubiegłym wsparła finansowo blisko 400 polonijnych projektów. Obecni na balu członkowie Rady Dyrektorów przekazali dla MPA czek na 10 tysięcy dolarów.

Z dumą o otrzymanym wyróżnieniu mówił również dyrektor wykonawczy Unii Bogdan Chmielewski. „To jest wielkie wyróżnienie dla naszej instytucji otrzymać tak wspaniałą nagrodę od tak wspaniałej instytucji, jaką jest Muzeum Polskie w Ameryce. Robi ono cudowną pracę dla Polonii nie tylko w Chicago, ale w całych Stanach Zjednoczonych. My, jako Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa cieszymy się, że możemy w pewien sposób wspomóc tę instytucję polskiej kultury i dziedzictwa”. Dyrektor Chmielewski wraz z uczestniczącymi w balu członkami Rady Dyrektorów Unii przekazał członkom władz muzeum czek na 10 tysięcy dolarów.

Gratulacje laureatom oraz członkom władz muzeum przekazał konsul generalny Piotr Janicki, który odczytał list gratulacyjny, jaki w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy nadesłał minister Adam Kwiatkowski z kancelarii prezydenta. Gratulacje przekazała także obecna na balu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Tegoroczna gala została zorganizowana pod hasłem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, o czym również przypominał olbrzymi tort. Letni Bal jest główną imprezą dochodową dla muzeum. Uczestniczące w imprezie przedstawicielki Legionu Młodych Polek przekazały dla placówki darowiznę w kwocie 10 tysięcy dolarów. Joseph Zurawski, były prezes muzeum wręczył gospodarzom placówki książkę swojego autorstwa o obecności Polaków w filmach amerykańskich. Prezes Zjednoczenia, które sprawuje kuratelę nad muzeum, Joseph Drobot z małżonką uhonorowani zostali dyplomem Ambasadorów MPA. Grupa sponsorów i wolontariuszy została nagrodzona czerwonymi różami. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił zgromadzonym ks. Andrzej Totzke, dyrektor Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Świętej Trójcy. Bal po raz pierwszy został zorganizowany w 1979 roku, a Nagroda Ducha Polskości wręczana jest od 1987 roku osobom i instytucjom, które w sposób szczególny przyczyniają się do promowania polskości i Polski w Stanach Zjednoczonych oraz wspierają działalność placówki.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----