Silny, syntetyczny środek przeciwbólowy o nazwie fentanyl może mieć nawet 100 razy większe działania niż heroina - podkreśla doktor Steven Aks z powiatowego szpitala Strogera. W powiecie Cook wzrosła liczba przypadków śmiertelnych spowodowanych przedawkowaniem fentanylu.
Sprzedawana w powiecie Cook heroina coraz częściej jest mieszana z fentanylem, który potęguje jej działanie. Trudno jest określić dokładnie, ilu ludzi zmarło w powiecie Cook z powodu przedawkowania fentanylu w ostatnich latach, bo rutynowe testy na obecność tej syntetycznej substancji zaczęto przeprowadzać dopiero od czerwca w 2015 roku. Co najmniej 20 przypadków śmiertelnych potwierdzono w 2014 roku, ale w ub. roku liczba ta wzrosła do 102 zgonów.
Do powiatowego szpitala imienia Strogera przywożonych jest więcej niż w ub. latach pacjentów z objawami przedawkowania fentanylu. Ci, których udało się uratować, przeważnie nie wiedzieli, że narkotyki, które zażywali były miały domieszkę tej niebezpiecznej substancji.
Nie wiadomo, co napędza użycie fentanylu, ale Kathie Kane- Willis, dyrektor centrum studiów ds. polityki antynarkotykowej w Illinois przy Roosevelt University, nie ma wątpliwości, że nielegalna produkcja tego syntetycznego środka staje się coraz bardziej powszechna i przynosi handlarzom narkotyków większe zyski.
Paradoksalnie fentanyl napędza popyt na heroinę, bo narkomani chcą silniejszych środków - tłumaczy Anthony Riccio, dyrektor biura do walki z przestępczością narkotykową w chicagowskiej policji.
Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy, jak silny jest to środek - alarmuje dr Peter Koin, zastępca szefa zespołu lekarzy toksykologów w biurze kornera powiatu Cook.
"Ponadto widzimy nowe wersje fentanylu i wykrywanie tych substancji jest trudniejsze, bo nigdy nie mieliśmy z nimi do czynienia. To coś zupełnie nowego " - podkreślił.
Fentanyl jest niezwykle niebezpiecznym narkotykiem ze względu na ograniczoną możliwość dawkowania. W większych dawkach powoduje senność nie do pokonania oraz wymioty. Przedawkowanie go powoduje depresję ośrodka oddechowego, co prowadzi do śmierci z powodu uduszenia.
Fentanyl dodawany do heroiny czy kokainy posiada charakterystyczne dla innych opioidów działanie, ale jest to niezwykle silnie uzależniająca substancja, która może powodować uzależnienie fizjologiczne.
W szpitalach stosuje się go na oddziałach intensywnej terapii i przy operacjach jako środek anestezjologiczny. Duże dawki wywołują silne objawy ze strony układu nerwowego. Po przedawkowaniu fentanyl powoduje zgon przez depresję układu oddechowego (uduszenie). Dokładne dawki graniczne fentanylu powodujące śpiączkę oraz śmierć nie są obecnie znane.
JT