Zwierzęta nie mają klimatyzacji. Ale mają bobra
Podczas intensywnych fal upałów ludzie mają wiele narzędzi, aby się ochłodzić, takich jak klimatyzacja, baseny, zimne napoje czy lody. Dzikie zwierzęta natomiast mają gryzonia wodnego z dużym ogonem, zwanego bobrem.
Tak, bóbr pomaga niezliczonym innym stworzeniom przetrwać falę upałów. Nie tylko ochładzając niektóre rejony zimną wodą, ale także pomagają schłodzić powietrze. Nawet sprawiają, że lasy i łąki są mniej podatne na pożary.
W wyniku polowań prawie wyginął w Ameryce Północnej i niektórych częściach Europy, a niektórzy wciąż uważają go za szkodnika. Wraz z upływem lat i badań coraz bardziej jest jasne, że zwierzęta te pomagają chronić ekosystemy przed gwałtownymi zmianami klimatu. Bobry są prawdziwymi bohaterami dzikiej przyrody w świetle ocieplającego się świata.
Tamy bobrów pomagają ochłodzić wodę
Większość ludzi wie, że bobry budują tamy. Ale te konstrukcje to więcej niż tylko sterta konarów i patyków położonych w poprzek strumieni. To hydrologiczne cudo.
Tamy tworzą stawy, poszerzają rzeki i wytwarzają mokradła, tworząc różnego rodzaju siedliska wodne, od których wiele innych zwierząt jest zależnych. Dlatego często nazywa się bobry inżynierami ekosystemów.
Tworzone przez nie tamy mogą pogłębiać strumienie, a głębsze warstwy wody mają tendencję do bycia chłodniejszymi. Kiedy strumienie wpływają do tych rozlewisk, zaczynają wkopywać się w dno rzeki, w związku z czym może istnieć, powiedzmy, głęboki na 6 stóp zbiornik tuż za tamą wysoką na 3 stopy.
Tamy bobrów również zmuszają zimne wody gruntowe do wypływania na powierzchnię. Blokując prąd wodny, zmuszają część wody do podziemnej podróży, gdzie miesza się ona z chłodniejszą wodą gruntową, zanim ponownie pojawi się przy powierzchni.
"To jest naprawdę ważne dla wielu gatunków ryb wrażliwych na temperaturę, takich jak łososie i pstrągi" - mówi Emily Fairfax, ekspertka w dziedzinie ekologii i hydrologii z California State University.
W niedawnym badaniu naukowcy przenieśli 69 bobrów do zlewni rzeki w północno-zachodnim stanie Waszyngton i stwierdzili, że ich tamy średnio chłodziły strumienie o ponad 4 stopnie Fahrenheita (2,3 stopnie Celsjusza) w określonych okresach roku.
Bobry mogą także pomagać schłodzić powietrze
"Jeśli stoisz w pobliżu rozlewiska stworzonego przez bobry, będzie tam znacznie chłodniej" - wskazuje Christine Hatch, profesor nadzwyczajny na University of Massachusetts.
Kiedy cała ta woda zaczyna parować, powietrze się ochładza. Dzieje się tak, ponieważ przekształcenie wody w parę wymaga energii, a część tej energii pochodzi z ciepła w powietrzu (na podobnej zasadzie pocenie się chłodzi nasz organizm).
"To jest jak system klimatyzacyjny, który jest wbudowany w środowisko i utrzymuje temperaturę powietrza o 10 lub 15 stopni Fahrenheita niższą - co może stanowić dużą różnicę" – mówi Emily Fairfax.
Bobry mogą również ograniczać pożary
Intensywne fale upałów to susze i pożary. Jest jedna oczywista korzyść wynikająca z zalewania krajobrazu wodą przez tamy bobrów: Mokre rzeczy nie palą się tak łatwo.
Emily Fairfax kierowała badaniem opublikowanym w 2020 roku, które wykazało, że obszary pełne tam bobrowych są "w stosunkowo małym stopniu dotknięte pożarami w porównaniu do podobnych siedlisk pozbawionych tam.
Poprzez nasączanie ziemi i roślin wodą, tamy bobrów mogą pomóc zapobiec spaleniu się roślinności podczas pożaru – napisano we wnioskach z badań, a ich występowanie „odgrywa znaczącą rolę w ochronie roślinności nadbrzeżnej podczas pożarów”, a obszary te z kolei mogą służyć jako "schronienie dla absolutnie każdego stworzenia, które tam trafi".
Bobry zapewniają również ochronę przed suszami, pomagając uzupełnić wody gruntowe, z których korzystają ludzie.
Może powinniśmy zacząć się uczyć od tych zwierząt, w jaki sposób przygotować się na nadchodzące zmiany? – pytają niektórzy. Jak pokazują trwające fale upałów, zbudowane przez nas sztuczne środowisko nie jest w stanie sprostać konsekwencjom zmian klimatycznych. Musimy uczynić nasze miasta i drogi o wiele bardziej odpornymi, podobnie jak środowisko pełne tam bobrowych.
na podst. esajournals, vox