----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

18 kwietnia 2024

Udostępnij znajomym:

Uchylenie konstytucyjnego prawa do aborcji po unieważnieniu wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade doprowadziło do tego, że znacznie więcej kobiet decyduje się na takie zabiegi.

Od czasu decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych zaobserwowano tendencję wzrostową w zakresie stosowania trwałej antykoncepcji zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet w wieku od 18 do 30 lat, jednak według nowego artykułu opublikowanego w czasopiśmie JAMA Health Forum wzrost liczby kobiet był dwukrotnie większy niż w przypadku mężczyzn.

Coraz większa liczba stanów USA całkowicie zakazała aborcji, a wiele innych egzekwuje ograniczony dostęp do tej procedury.

Stany, w których aborcja jest całkowicie zakazana po poczęciu – bez wyjątków dotyczących gwałtu i kazirodztwa – to Alabama, Arkansas, Kentucky, Luizjana, Missouri, Dakota Południowa, Oklahoma, Tennessee i Teksas. Istnieją pewne wyjątki dotyczące gwałtu i kazirodztwa w Indianie, Mississippi, Wirginii Zachodniej i Dakocie Północnej, ale często tylko wtedy, gdy zostaną zgłoszone organom ścigania. 9 kwietnia Arizona dołączyła do listy stanów, w których aborcja jest zakazana niemal bez wyjątków. Aborcja jest zakazana po 6. tygodniu ciąży w Georgii i Południowej Karolinie, po 12. tygodniu w Nebrasce i Północnej Karolinie, 15-tym na Florydzie i 18-tym w Utah. Od 1 maja Floryda ma zmienić prawo do 6-tygodni.

W wielu innych stanach, w których aborcja jest legalna, zastrzeżono, że musi ona nastąpić przed osiągnięciem żywotności płodu, czyli około 22–24 tygodnia.

Coraz ostrzejsze prawo aborcyjne spowodowało, że nastąpił także nagły wzrost liczby wykonywanych zabiegów antykoncepcji trwałej, zwłaszcza u kobiet.

Stałe procedury antykoncepcyjne u kobiet obejmują podwiązanie jajowodów, które polega na przecięciu, podwiązaniu lub zablokowaniu jajowodów kobiety, aby zapobiec przedostawaniu się komórek jajowych z jajników do jajowodów, gdzie mogłyby zostać zapłodnione. Podwiązanie jajowodów jest uważane za stałą formę antykoncepcji, chociaż w niektórych przypadkach może być możliwe odwrócenie zabiegu poprzez operację odwrotną lub zapłodnienie in vitro (IVF).

U mężczyzn wazektomia jest jedną z takich trwałych metod antykoncepcji, która polega na przecięciu, uszczelnieniu lub zablokowaniu w inny sposób nasieniowodów przenoszących plemniki z jąder.

Nowe badanie wykazujące gwałtowny wzrost stosowania trwałej antykoncepcji zwraca uwagę, w jaki sposób mogła nastąpić zmiana preferencji antykoncepcyjnych spowodowana polityką – stwierdzili naukowcy.

jm

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor