----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

03 listopada 2016

Udostępnij znajomym:

Prezes banku Wells Fargo John Stumpf przeprosił za aferę z fikcyjnymi kontami. Bank zgodził się także na wypłacenie odszkodowania klientom, których sprawa dotyczy.

Firma została ukarana grzywną w wysokości 185 milionów dolarów, a ponad 5,300 pracowników Wells Fargo od 2011 roku zostało zwolnionych - to pokłosie ostatnio ujawnionej afery.

W banku założono ponad dwa miliony fikcyjnych kont, na których przeprowadzano transakcje tylko po to, by zwiększyć wyniki dotyczące sprzedaży. Zamieszani w nielegalny proceder pracownicy skarżyli się, że firma stawiała im nierealne wymagania. Oszukiwali, by nie stracić pracy.

Odkrycia procederu dokonała prokuratura w Los Angeles oraz Biuro Ochrony Konsumenta.

"Jest mi bardzo przykro" - mówił prezes Wells Fargo John Stumpf na przesłuchaniach przed senacką Komisją Finansową.

Wpływowa demokratyczna senator Elizabeth Warren z Massachusetts powiedziała, że nielegalna sprzedaż przełożyła się na profit Wells Fargo, jednego  z najbardziej rentownych banków w kraju. Wezwała Stumpfa do dymisji i do śledztwa kryminalnego.

"Czy zwrócił pan chociaż centa z pieniędzy zarobionych z tego procederu?" - pytała senator Warren. "Czy zwolnił pan kogoś z wyższego szczebla, ludzi, którzy rzeczywiście nadzorowali to oszustwo?" - kontynuowała.

"Nie" - odpowiedział Stumpf.

Senator Warren dodała: "Pańska definicja odpowiedzialności opiera się na pozbywaniu pracowników niższego szczebla".

Przez dwie godziny prezes banku Wells Fargo wysłuchiwał podobnej ostrej krytyki ze strony republikańskich i demokratycznych członków senackiej Komisji Finansów.

Stumpf przyznał, że skandal ze sprzedażą fikcyjnych kont był powodem odejścia w lipcu ze stanowiska dyrektor Carrie Tolstedt. Nie została zwolniona, ale pozwolono jej przejść na emeryturę z odprawą wysokości ponad $100 mln.

Zapytany przez republikańskiego senatora Richarda C. Shelby'ego, przewodniczącego komisji, czy ta ogromna suma, która została Tolstedt wypłacona po jej odejściu z banku, nie powinna zostać odzyskana, Stumpf odpowiedział, że taką decyzję może podjąć zarząd.

"Nie jestem częścią tego procesu" - dodał.

Prezes Wells Fargo John Stumpf powiedział, że bank znalazł dowody na to, że pracownicy procederem tworzenia kont fikcyjnych zajmowali się już w 2011 roku, ale zarząd zaczął sprawę podejrzewać w 2013 roku. Wells Fargo teraz bada, czy proceder nie rozpoczął się już w 2009 roku.

Zapowiedział, że Wells Fargo wypłaci odszkodowanie klientom, których dane i pieniądze zostały użyte do otwarcia fikcyjnych kont.

Wells Fargo & Company to holding finansowy z siedzibą w San Francisco, założony w 1852 roku w Nowym Jorku przez Henry’ego Wellsa i Williama Fargo. W 2014 roku zajął 29. miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw w USA (Fortune 500) magazynu Fortune oraz 8. miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw na świecie (Global 2000) magazynu Forbes.

W czwartym kwartale 2014 roku bank zatrudniał około 265,000 pracowników w 36 krajach oraz posiadał aktywa o łącznej wartości $1.7 bln. Według danych za ten sam okres, bank Wells Fargo posiada ponad 8,700 placówek oraz ponad 12,500 bankomatów, a także bazę 70 milionów klientów.

Głównymi segmentami działalności Wells Fargo są bankowość detaliczna i inwestycyjna, a sam bank jest największym pożyczkodawcą kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych.

Monitor

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor