----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

24 maja 2024

Udostępnij znajomym:

Karaluchy wkradają się do naszych domów i trudno się ich pozbyć, niezależnie od podjętych prób. Te owady są ekspertami w przetrwaniu w zamkniętych pomieszczeniach, chowając się w rurach kuchennych lub starych szufladach. Jednak nie zawsze były tak powszechne w naszych domach.

Nowe badanie genetyczne śledzi rozprzestrzenianie się karaluchów na całym świecie, od skromnych początków w południowo-wschodniej Azji do Europy i dalej. Wyniki obejmują tysiące lat historii karaluchów i sugerują, że te szkodniki mogły przemieszczać się po świecie, podróżując wraz z innym gatunkiem: ludźmi.

„To nie jest tylko historia o owadach,” powiedział Stephen Richards, adiunkt w Baylor College of Medicine, który bada geny owadów i nie był zaangażowany w badanie. „To historia owadów i ludzkości”.

Naukowcy przeanalizowali geny ponad 280 karaluchów z 17 krajów na sześciu kontynentach. Potwierdzili, że karaluch niemiecki - gatunek występujący na całym świecie - rzeczywiście pochodzi z południowo-wschodniej Azji, prawdopodobnie ewoluując z karalucha azjatyckiego około 2 100 lat temu. Naukowcy od dawna podejrzewali azjatyckie pochodzenie karalucha niemieckiego, ponieważ podobne gatunki nadal tam żyją. Wyniki badań opublikowano w poniedziałek w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Karaluchy rozprzestrzeniły się na świecie dwoma głównymi trasami. Około 1 200 lat temu wędrowały na zachód do Bliskiego Wschodu, prawdopodobnie podróżując w chlebakach żołnierzy. Mogły również dostać się do Europy około 270 lat temu, podróżując ukryte na trasach handlowych Holenderskiej i Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, zgodnie z rekonstrukcją naukowców i zapiskami historycznymi.

Po dotarciu do Europy, wynalazki takie jak silnik parowy i kanalizacja domowa prawdopodobnie pomogły owadom podróżować dalej i znaleźć dogodne miejsca do życia w pomieszczeniach, gdzie najczęściej są dziś spotykane. Naukowcy uważają, że badanie, jak karaluchy podbiły przeszłe środowiska, może prowadzić do lepszych metod zwalczania tych szkodników.

Współczesne karaluchy są trudne do zwalczenia, ponieważ szybko ewoluują, aby opierać się pestycydom, według autora badań Qian Tang, naukowca zajmującego się owadami na Uniwersytecie Harvarda.

jm

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor