Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała nowy raport, z którego wynika, że możliwe jest zakończenie epidemii AIDS do 2030 roku. Raport zatytułowany „Ścieżka, która kończy AIDS” stwierdza, że zakończenie epidemii jest politycznym i finansowym wyborem.
„Dane i rzeczywiste przykłady zawarte w raporcie bardzo jasno pokazują, jaka jest ta ścieżka. To nie jest tajemnica. To jest wybór. Niektórzy liderzy już podążają tą drogą – i odnoszą sukcesy” – napisała dyrektor wykonawcza UNAIDS Winnie Byanyima w streszczeniu raportu.
Byanyima zwróciła uwagę, iż raport jasno pokazuje, w jaki sposób kraje, „które stawiają ludzi i społeczności na pierwszym miejscu w swoich politykach i programach, już przewodzą światu na drodze do wyeliminowania AIDS do 2030 roku”. Wskazała na państwa takie jak Botswana, Eswatini, Rwanda i Republika Tanzanii Zimbabwe, które osiągnęły już cele „95-95-95” oraz co najmniej 16 innych krajów, które są bliskie osiągnięcia tego poziomu.
Cele „95-95-95” oznaczają, że 95 procent osób żyjących z HIV zna swój status HIV, 95 procent osób, które wiedzą, że żyją z wirusem HIV, stosuje ratujące życie leczenie antyretrowirusowe, a 95 procent osób którzy są w trakcie leczenia, mają supresję wirusową.
Byanyima wezwała wszystkich przywódców do podążania tym kursem, argumentując, że metody walki z HIV są skuteczne, gdy są wspierane przez silne przywództwo polityczne, co obejmuje monitorowanie danych naukowych, zajęcie się nierównościami i zapewnienie odpowiedniego finansowania.
Zauważyła też, że postęp jest większy w krajach i regionach, które inwestują finansowo w redukcję zakażeń wirusem HIV, zauważając, że wschodnia i południowa Afryka odnotowała spadek zakażeń o 57 procent od 2010 r. W raporcie stwierdzono jednak, że finansowanie walki z HIV zarówno ze źródeł międzynarodowych, jak i krajowych spadło w 2022 r., z łączną kwotą przeznaczoną na ten cel w wysokości 20,8 mld dolarów. To zdecydowanie mniej niż 29,9 mld dol., które według raportu są potrzebne do 2025 r.
AIDS i dzieci
W raporcie stwierdzono, że inwestycje mające na celu walkę z przypadkami AIDS u dzieci przyniosły rezultaty: 82 procent kobiet w ciąży i karmiących piersią chorujących na HIV na całym świecie miało dostęp do leczenia antyretrowirusowego w 2022 r., w porównaniu z 46 procent w 2010 r. W rezultacie świat odnotował 57-procentową redukcję. Według raportu liczba nowych zakażeń wirusem HIV u dzieci w latach 2010-2022 jest najniższa od lat 80.
„Jesteśmy pełni nadziei, ale nie jest to spokojny optymizm, który mógłby mieć miejsce, gdyby wszystko szło tak, jak powinno. Jest to raczej nadzieja polegająca na dostrzeganiu szansy na sukces, szansy zależnej od działania” – powiedziała Byanyima. „Fakty i liczby przedstawione w tym raporcie nie pokazują, że jako świat jesteśmy już na dobrej drodze, pokazują, że możemy być. Droga jest jasna”.
jm