----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

15 czerwca 2023

Udostępnij znajomym:

Według portalu GasBuddy średnia cena benzyny w Illinois wzrosła w ciągu tygodnia o kilka centów do średniego poziomu 3,96 dolara za galon. W tym samym czasie średnia krajowa, również nieco wyższa, wynosi 3,60 dolara. Warto przypomnieć, że dokładnie rok temu, w czerwcu, ceny osiągnęły rekordowy poziom, gdy koszt zakupu galona benzyny był o 1,50 dolara wyższy.

Nie trzeba dodawać, iż w powiatach okalających Chicago oraz w samym mieście ceny są obecnie znacznie wyższe od średniej stanowej, bo na przykład Cook County notuje 4,48. Na pewno samopoczucia kierowcom nie poprawi informacja, iż w tym samym czasie średnia z Mississippi to 2,94. Jest to jedyny stan, w którym cena galona najtańszej benzyny nie przekroczyła jeszcze 3 dolarów.

Wielkie rozpiętości cenowe

Według raportów cenowych portalu GasBuddy, najtańsza stacja w Illinois oferowała w ostatnią niedzielę galon za 3,26, podczas gdy najdroższa za aż 5,19 dolara, co stanowi różnicę 193 centów.

Ceny podniosły się nie tylko w naszym rejonie, ale we wszystkich stanach okalających Wielkie Jeziora, jak również w popularnych turystycznie stanach południowych, jak choćby Floryda – czytamy w analizie GasBuddy.

Latem drożej

Popyt na benzynę rośnie, co jest powszechne, ponieważ w miesiącach letnich zwiększa się liczba kierowców na drogach i wydłuża się czas spędzany w podróży.

Katalizatorem dla skoków cen były ostatnie dane rządowe, które pokazały, że „trzeci tydzień z rzędu popyt na benzynę w USA przekroczył krytyczną granicę 9 milionów baryłek dziennie” - mówi Patrick De Haan z portalu GasBuddy.

Ceny ropy, decyzje FED

Poza zmiennym popytem na ceny benzyny wpływa koszt zakupu ropy naftowej. A ten spada i to pomimo ograniczania produkcji przez kraje OPEC+. Odmiana West Texas Intermediate, amerykańskiego wyznacznika dla cen ropy naftowej, spadła o 4,09% do 67,30 dolarów za baryłkę, podczas gdy najpopularniejszy na świecie Brent również staniał o 3,68% do poziomu 72,04 dol.

Poza tym decyzje dotyczące oprocentowań kredytów też wpływają na rynek.

„Po posiedzeniu Fed w tym tygodniu w celu potencjalnej zmiany stóp procentowych mogliśmy zaobserwować pewne zawirowania na rynkach ropy naftowej, ceny podniosły się tam, gdzie były niskie i jednocześnie wzrosły w stanach, które odnotowały wzrost nieco wcześniej” – informuje portal.

„Rynki były zaniepokojone możliwością dalszych podwyżek stóp procentowych w związku z uporczywą inflacją i wyzwaniami sektora bankowego” – powiedział Haan.

Bank inwestycyjny Goldman Sachs obniżył 11 czerwca swoją prognozę cen ropy naftowej o prawie 10%, co jest trzecią rewizją w ciągu sześciu miesięcy. „Znaczące dane na temat podaży z Iranu i Rosji doprowadziły spekulacyjne pozycjonowanie do niemal rekordowo niskich poziomów” – napisał w raporcie Goldman Sachs.

Gdzie najdrożej, gdzie najtaniej

Najniższe średnie ceny benzyny ma Mississippi - 2,94 za galon, następnie Luizjana - 3,05 i Alabama - 3,09.

Najwyższe? Nie w Illinois, choć niedaleko mamy na podium. Przoduje Kalifornia - 4,85 za galon, następnie stan Waszyngton - 4,75 i na Hawaje - 4,72.

rj

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor